Rehber :
   
Hamamlar
Sekiz Direkli Hamam
Fatih Hamamı
Tarihi Meydan Hamamı
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
24.09.2009
Balıkçılar Palamut ve İstavrit Avında Umduğunu Bulamıyor


Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, Karadeniz'de balık avı sezonunun ilk üç haftasında teknelerin kıyıya boş döndüğünü ifade ederek, balıkçıların gözünün ''hamsi'' avında olduğunu söyledi.

Necipoğlu, yaptığı açıklamada, 1 Eylül'de başlayan yeni av sezonunda bekledikleri verimi alamadıklarını belirterek, av sezonunun ilk günlerinde başlayan palamut ve istavrit avında, teknelerin yakıt parasını dahi karşılayamadıklarını ifade etti.

 Balık avının az olması yüzünden işçi ücretlerini bile ödeyemediklerinden yakınan Necipoğlu, son yıllarda Karadeniz'de balıkçıların her sezona sıkıntılı başladığına dikkati çekti.

Bu sıkıntının verimsiz av nedeniyle halen devam ettiğini anlatan Necipoğlu, ''Balık avı sezonun ilk 3 haftasında tekneler kıyıya boş döndü. Gözümüz artık hamsi avında. Bu olumsuzluğun ortadan kaldırılması için artık balık avı ve avlanma kanunlarına yeniden düzenleme getirilmelidir'' dedi.

    
Gözler Hamside

    

Karadeniz'de balıkçıların gözünün, ekim ayının ilk haftasında başlayacak olan hamsi avında olduğunu ifade eden Necipoğlu, şöyle devam etti:  ''Palamut ve istavrit avında hüsran yaşayan balıkçı, hamsinin yolunu gözlemeye başladı. Bu yıl Karadeniz'de bol ve bereketli hamsi avı olmasını bekliyoruz. Karadeniz'de hamsi, balıkçı için para, ucuz gıda tüketme fırsatı bulan vatandaş için de bir nimettir. Hava sıcaklığı düşmeye ve deniz suyu soğumaya başladı. Yüksek kesimlere kar yağdığında ve kar suyu denize ulaştığında açıktaki hamsi kıyıya inecek ve hamsi avı başlayacak.''

Giresun Balıkçılar odası Başkanı Yılmaz Necipoğlu, hamsinin soğuk havayı sevdiğini belirterek, ''Hamsi, sevdiği mevsim şartları oluştuğu takdirde ekim ayının ilk haftalarında ana sürüler halinde Sakarya, İnebolu, Ereğli ve Sinop açıklarından Türk karasularına girecektir'' ifadesini kullandı.

Karadeniz'de hamsi avının başlaması ve bollaşmasıyla tezgahlardaki balık fiyatlarının düşeceğine işaret eden Necipoğlu, böylece vatandaşların ucuz fiyata balık yeme fırsatı bulacağını sözlerine ekledi.

Toplam Okunma Sayısı : 1401

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com