Rehber :
   
Oto Kuaför ve Halı Yıkama Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
02.10.2009
Gold Expo Fuarı Göz Kamaştırdı.Trabzon Hasırı Podyumda Mankenlerle Tanıtıldı.


Trabzon’un dünyaca tanınmış sektörü olan kuyumculuk ve takı sektörü fuarda buluştu. İlk kez gerçekleştirilen 1. Karadeniz Kuyumculuk, Mücevher ve Takı Fuarı Gold Expo’da sektörel fuar anlamında, gerek stant, gerekse firmalar açısından yüksek bir performans sergilendi. Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon halkı Dünya Ticaret Merkezi’ndeki fuarı izlememeyi kaçırmaması önerildi.

AÇILIŞ KURDALESİ VE ALTIN HASIR DEFİLESİ PODYUMDA MENKELER TARAFINDAN SERGİLENİYOR

Vali Yardımcısı Azim Mercan, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Adnan Sağlam, Erkut Çelebi,Murat İskender, Tolga Avcı,Genel Sekreter Hakan Gürhan, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Neçip Sevinç ve katılımcıların kurdale kesimi ile açılan fuarda takı ve mücevher defilesi yapıldı. Fuar firması yetkilileri fuarın açık olduğu her gün günde iki defile yapılarak ürünlerin tanıtılacağını söyledi. Fuarda ayrıca, sektörün yan sanayisi de tanıtılıyor.


VALİ YARDIMCISI MERCAN TEŞEKKÜR ETTİ

Trabzon Vali Yardımcısı Azim Mercan, bu fuarı Trabzon’a kazandıran başta Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Kuyumcular ve Saatçılar Odası, TÜMSİAD Rize Şubesi, Sareks Fuarcılığa, Dünyan Ticaret Merkezi’ne ve Fuara iştirak eden tüm firmalara teşekkür ederek, Trabzon halkının fuarı gezmesini arzu ettiklerini vurguladı.

VALİ YARDIMCISI AZİM MERCAN

Trabzon Vali Yardımcısı Azim Mercan, Bölgenin ilk takı fuarı Gold Expo Karadeniz 1. Trabzon Kuyumculuk, Mücevher Takı ve Saat Fuarı, profesyonelleri ile açıldığını belirtti. Bu fuarın en önemli özelliğini sektörün ilk kez Karadeniz’de ve Trabzon’da tek çatı altında birleşmesi olduğunu vurgulayarak, “ İlimiz ve ülkemiz ticaretinin gelişmesine çok önemli katkı sunacak olmasını bekliyoruz. İlimizin bu sektörde ülke düzeyinde önemli bir yeri vardır. Tarih boyunca bu özelliğini koruyan ilimiz bundan sonra da bu sektörü daha da güçlü kılacaktır. Bu organizasyonla sektör içerisinde yeralan firmalarla, kuyumcu esnafı bir araya gelecek ve aralarındaki ticarete ivme kazandıracaklardır “ dedi.

TANITIM İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT

Vali Yardımcısı Azim Mercan, bu organizasyon ile Trabzon’a özgü takı ve el sanatlarını, ulusal ve uluslar arası arenada, tanıtma fırsatı bulunduğunu da kaydetti. Mercan sözlerine şöyle devam etti:” Hasır, telkari ve kazaziye sadece Karadeniz’in değil, Türkiye’nin yaşatılması gereken ve tanıtılması gereken en önemli el sanatları arasında yeralmaktadır. Fuar, bu alanda, önemli bir misyona sahip olacaktır. Trabzon valiliği olarak bizlerde bu değerli ve geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve nesilden nesile aktarılabilmesi için gerekli olan tüm desteği vereceğiz.”şeklinde konuştu.


BAŞKAN HACISALİHOĞLU: FUAR FİRMASINI VE KATILIMCILARI TRABZON ADINA TEBRİK EDİYORUM

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, sektörel fuarcılığın Trabzon’da bölgeye kazandırılması için oda olarak çalışmaların devam ettirildiğini söyledi.

Fuarın çok güzel bir stant çalışması ile izleyicilere sunulmuş olmasından mutlu olduğunu ifade ederek, fuara katılan firmaların kriz ortamında gösterdiği fedakârlığın takdire şayan olduğunu vurguladı.60 civarındaki firma ile Trabzon’u buluşturan Sareks fuarcılığın başarılı bir organizasyon gerçekleştirdiğini belirten Başkan Hacısalihoğlu,” Bu sektör fuarına Trabzon halkının desteğini bekliyoruz. 3 gün açık kalacak fuara herkesin izlemesini tavsiye ediyorum.”diye konuştu.


TRABZON’DA SEKTÖRDE, 120 VİTRİN, 34 ATÖLYE VE 3 BİN BAYAN ÇALIŞAN

Trabzon Kuyumcu ve Saatçılar Odası Başkanı Musa Başak’da fuar’da yaptığı açılış konuşmasında, sektörün Trabzon’daki gücünü ortaya koydu.
MKaradeniz'de Kuyumculuk genellikle vitrin üzerine olup satış ağırlıklı olduğunu ifade eden Musa Başak,
Trabzon'da 120 vitrin esnafı perakende satış yaptığını söyledi.

Başak, “Bilezik imalatı yapan üç atölyemiz, yüzük imalatı yapan 2 atölyemiz mevcuttur. Trabzon Kuyumculuğunun temelini oluşturan ve Trabzon'un tek markası olan Trabzon Hasırı üreten 32 atölyemiz mevcuttur. Bu atölyelere Hasır ören 3000 bayan örücümüz mevcuttur. Trabzon Hasırı,altın ve gümüş olarak üretilmektedir.
Tamamıyla el ürünüdür. Mesleğin makine girmemiş tek örneği olarak da bilinmektedir.” diye konuştu.

Trabzon Hasırı genellikle 22 ayar olup isteğe bağlı olarak 14 ayar olarak da üretilebilmekte olduğunu ifade eden Başkan Musa Başak, Trabzon Kuyumcu ve Saatçiler Odası Hasır üreticilerinin desteği ve katkıları ile Trabzon Hasırına Coğrafi işaret almış ve bu değerli el sanatını 27.04.2007 tarihinden itibaren koruma altına aldığını anımsattı.

Coğrafi İşaret (TTH) olarak işaretlenmiştir.TTH nin açılımı Trabzon Telkariye ve Hasırı, olduğunu vurguladı.

TRABZON HASIRI KORUNUYOR, COĞRAFİ İŞARET KULLANMAYAN SUÇ İŞLİYOR


Başkan Musa Başak,Artık Trabzon Hasırı adı altında Coğrafi işaretsiz Hasır imal etmek, pazarlamak ve satmak Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki 555 Sayılı Kanun hükmünde kararname gereği suç teşkil ettiğini söyledi.

DENETLEMELER BAŞLADI

Trabzon da üretim yapan 32 Hasır atölyesinin tamamı TTH Coğrafi işaret almış ve kullanmakta olduğunu belirten Musa Başak sözlerine şöyle devam etti: “Odamız, ülkemizdeki tüm meslek odası ve dernekleri Coğrafi İşaret Kullanılması hakkında uyarmıştır.
Trabzon Valiliği ile birlikte oluşturulan Denetleme Kurulumuz ülkemizin her yerinde Trabzon Hasırının Coğrafi işaretsiz satışının yapılıp yapılmadığını denetlemektedir.

Trabzon Kuyumcu ve Saatçiler Odası Coğrafi İşaretli Hasır ürünlerine güvence ve garanti vermektedir.
Ülkemizin her tarafında satışa sunulan Coğrafi İşaretli Trabzon Üretimi Hasırlar Odamızın garantisi altındadır.
Kuyumcu esnafımızın sattığı Trabzon Hasır Bileziğinde Coğrafi İşaret araması, coğrafi işaretsiz hasır satın almaması ve toptan ya da perakende satmaması menfaatleri icabıdır.
Bu vesileyle fuarımıza katılan tüm katılımcıları ve konukları bir kez daha selamlıyor ve bol kazançlı günler diliyorum.”

 
 
 
 
 
 

Toplam Okunma Sayısı : 3324

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com