Rehber :
   
Basın Kuruluşları
Kuzey TV
Aktif Radyo
Taka Gazetesi
İlk Haber Gazetesi
Kuzey Ekspres
Trabzon Tv
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
29.12.2009
Vali Recep Kızılcık HES Açılış Törenine Katıldı...


Vali Kızılcık HES Açılış Törenine Katıldı

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Köprübaşı ilçesinde açılışı yapılan 2 Hidroelektrik Santralinin (HES) açılışına ilişkin, “Buradaki 2 santralde üretilen enerji miktarı, Trabzon’un enerji tüketiminin 9’da birine tekamül etmektedir” dedi.

Sürmene ilçesinden geçen Manahoz Deresi’nin Köprübaşı ilçesi kısmında kurulan ve Hidro Kontrol Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. tarafından yaptırılan Yukarı Manahoz ile Günayşe HES’lerinin açılışı, Köprübaşı ilçesine bağlı Beşköy beldesinde yer alan Yukarı Manahoz Regülatörü ve HES’i önünde gerçekleştirildi.

İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen DSİ Genel Müdürlüğü’nün 55. yıl kutlamaları ve 55 projenin ortak açılışı programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantısı ile yapılan Köprübaşı’ndaki açılışta kurdeleyi Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık kesti.

Trabzon’da açılışı yapılan söz konusu 2 HES dışında bölgede ve kentte başka benzer projelerin de yürütüldüğünü belirten Vali Kızılcık, “Sadece Trabzon’da 128 proje yürütülmektedir. Bu projeler ekonomik krizin hüküm sürdüğü bir dönemde istihdam açısından büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Bu projelerin yeşil ve doğa ile uyumlu olarak gerçekleştirildiğini de ifade eden Vali Kızılcık, “Buradaki 2 santralde üretilen enerji miktarı, 1 milyon kilowatsaat enerji tüketen Trabzon’un enerji tüketiminin 9’da birine tekamül etmektedir. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

DSİ Trabzon Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun da bu projelerin özel sektör tarafından yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Yukarı Manahoz projesi yaklaşık 40 milyon dolara mal oldu. Yapımı tamamlanan 2 proje ülkemizin büyük bir enerji açığını kapatacaktır” ifadelerini kullandı.

Hidro Kontrol Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Ahmed Gökçe Koşay ise açılışı yapılan söz konusu projelerin yapımının 2006’da başlayıp 25 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtti.

Projelerin, yapım aşamasında bile yöre halkından 200 kişiye istihdam sağladığını ve Türkiye’nin enerji ihtiyacı açığının kapanmasında büyük rol alacağını anlatan Koşay, “Bu tür projeler taşkınların önlenmesi açısından da çok önemlidir” dedi.

Köprübaşı’ndaki HES’lerin açılışına Vali Kızılcık, Uzun ve Koşay’ın yanı sıra Trabzon Belediye Başkan Vekili Ergin Aydın, Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Rıza Hacıefendioğlu ve vatandaşlar katıldı.

IMG_1864

IMG_1854

IMG_1878

IMG_1883

IMG_1857

Toplam Okunma Sayısı : 1904

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com