Rehber :
   
Oto Kuaför ve Halı Yıkama Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
01.01.2010
Şenol Güneş TS'nin kamp yaptığı Antalya'da basın toplantısı düzenledi.


Teknik Direktörümüz Şenol Güneş takımımızın kamp yaptığı Antalya’da bir basın toplantısı düzenledi.

 

Gloria Serenity Resort Otel’de gerçekleştirilen toplantıda tecrübeli teknik adam transfer çalışmaları başta olmak üzere gündeme yönelik değerlendirmelerde  bulundu.

Güneş forvete takviye yapılması konusundaki talebini yinelerken, göreve geldiği ilk günlerde mevcut kadroyu en iyi şekilde kullanmaya çalıştığının altını çizdi.

“İskelet kurmak istiyoruz”

Şenol Güneş şunları söyledi: “Takımların işleyiş düzeni bir hocanın gelişiyle tamamen değişmez. Bunun için süre gerekir. Geldiğimiz dönemde ilk yarının sonlarına doğru yarışmanın içindeydik. Fazla bir müdahalemiz olmadı. Mevcut kadroyu en iyi şeklide kullanmaya çalıştık. Bu zaman içerisinde ligde
Fenerbahçe, kupada Galatasaray maçlarını kaybettik. Böylece ilk yarıyı iyi kapattığımız söylenemez. İlk olarak oyuncuların moral değerlerini düzeltmekle işe başladık. Kulübün var olan değerlerini işleme adına paylaşmaya çalıştık. Trabzonspor'un nasıl bir iskelet üzerine kuracağımıza karar vermek istiyorum. Ama bunlarda mesafe almamıza rağmen iki maçın kaybedilmesi, hem de arkasından transfer ayının girmesi olumsuzluk oldu. Şu anda oynak bir zemindeyiz. Bir oyuncu almak istiyoruz, almak isterken de gidebilecek oyuncular
ortaya çıkıyor. Ben kadroda olan oyuncuları bırakmak istemiyorum".

“Fatih konusunda olumsuzluk var”

Özellikle hücum bölgesine oyuncu almak istediğini hatırlatan deneyimli teknik adam sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayısal olarak eksikliğimiz var. İki forvetimizin yanında eski oyuncumuz Fatih'i düşünüyorduk. Kendisi de gelmek istiyordu. Zaman zaman olumlu gelişmeler oldu ancak son gelinen noktada şu an için bu transfer olumsuz görünüyor. Önümüzdeki altı aylık sürede Zenit'in ekonomik bir isteği olduğu sürece bu iş zor. Eğer böyle olursa hücumda arayışımız sürecek. O boşluğu kapatmak istiyoruz. Yerli veya yabancı oyuncu alacağız. Bu konuda bizi en çok Fatih'in transferi etkiledi. Forvet dışında diğer mevkilerde de takip ettiğimiz oyuncular var. Transfer kısa vadeli bir iş değildir”.

“Gökhan’ın gitmesini istemiyorum”

Ayrıca Gökhan Ünal’ın da bir süredir gündemi meşgul ettiğini kaydeden Güneş, bu oyuncunun gitmesini istemediğini kaydetti. “Gökhan’ın beğendiği bir futbolcu olduğunu dile getiren teknik direktörümüz, “Bu yıl için verim düşüklüğü olduğundan hem taraftarımızla olumsuzluk yaşadı, hem de kendisi bundan etkilendi. Son aşamada da gitme isteği ortaya çıktı. Ben Gökhan ile devam etmek istediğimi yönetime söyledim. Kendisiyle de konuştum, konuşacağım. Bu durumu bu şekilde çözmeye çalışacağız. Bu oyuncunun transfer gündeminde yer alması bizi de etkiledi. Kendisine gitmek isteyip istemediğini sordum. Trabzonspor'a seve seve geldiğinde olumsuz bir düşüncesinin olmadığını söyledi. Ama bu yıl bazı sorunlar ortaya çıktı. Bu oyuncuyla sorunların aşılmasını bekliyorum. Eğer bu olumsuzlukları aşarsa ondan yararlanmak istiyoruz. Takımdan gitmek isteyen bir oyuncunun ekonomik olarak kulübü kayba uğratmasını da asla istemem. Gökhan'ın burada kalmak için savaş vermesini bekliyorum. Eğer vermezse de burayı zarara uğratmasını istemem. Onu olumlu gördüm. Bir tek eksik tarafı bu olumsuzluklar karşısında daha dirençli olmalı. Belki kendine göre de direndi. Geçen sezon attığı goller ve asistlerle olumlu görünüyordu. Ama bu sezon olumsuz bir tablo var. Camianın değerlerini her zaman düşünmeliyim. Oyuncu sıkıldım dediği anda teslim olursak doğru değil. Buraya gelen oyuncu yarışmalı. Eğer oyuncuyu kazanamıyorsak kulübün varlığının bir anlamı kalmaz. Kulüp büyüklüğüne uygun bir takım olmak istiyoruz. " diye konuştu.

“Yabancılara izin verebilirim”

Sadece Gökhan’ı değil hiçbir yerli oyuncuyu göndermeyi düşünmediğini vurgulayan Şenol Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yabancı oyunculardan gitmek isteyen olursa ekonomik olarak değerine bakarız. Sadece oynamayan oyuncular için biraz kolaylık sağlayabiliriz. Yabancı oyuncu oynamadığı zaman bizim için pek fazla önem arz etmiyor. Ekonomik kaybımız oluyor. Yabancılara gitmek istiyorlarsa izin verebilirim. Asıl hedefim bu kadro içerisinden bir iskelet seçip seneye yapılacak takviyelerle yeni bir takım oluşturmak. Oyuncudan bir talep gelirse onu gündemime alıp değerlendirebilirim".

“Arayışlar hep sürüyor”

Kampa izinsiz katılmayan Tjikuzu’nun durumuna da değinen Güneş, “Trabzonspor'un oyuncuları bizimle beraber olmalı, çalışmalılar. Tjikuzu da izni olmamasına rağmen kampa katılmadı. Transfer ayrı bir konu. Bir çok şeyi birden yapmaya çalışıyoruz. Hem elimizdeki oyuncu kadrosunu yarışır hale getirmeli, hem de ekonomimizi güçlendirmeliyiz. Forvet transferi zorunlu ama ötekiler zorunlu değil. Hücumda sayısal eksikliğimiz var. Transfer bugüne dönük düşünülmemeli. Arayışlar her zaman sürüyor” görüşünü seslendirdi.

“Şahıslara takılmak istemiyorum”

Takımda Yattara’nın durumunun da kulüp açısından ayrı bir sorun teşkil ettiğini dile getiren Güneş, şunları söyledi: “Benim dönemimde Yattara'nın ne durumda olduğunu bilmediğim için bir şey söyleyemiyorum. Ama gerçek Yattara önemli bir oyuncu. Şahıslara takılmak istemiyorum. Geçmişte az para alıyordu ama iyi oynuyordu ve sıkıntıya yol açıyordu. Bugün en yüksek parayı alan o ama oynamıyor. Bizim için kulüp daha önemli. Her oyuncu gelip gidebilir ama takımı büyüten oyuncuya ihtiyacımız var. Her olayda darılan küsen olursa önünü açarız. Bu Yattara için de geçerli”

“Barış kararı transfere bağlı”

Güneş, gelen sorular üzerine farklı konulardaki görüşlerine de şöyle devam etti: “Barış yetenekli bir oyuncu ama şu anda bulunduğu konumu itibariyle üretken değil. Bu da onu olumsuz etkiledi. Takım kadrosu geniş olsa burada kalıp oynamamasındansa başka takıma gidip oynaması daha iyi olur. Biz bütün oyuncularımızı kullanmak için savaşıyoruz. Barış’ın takımda kalıp kalmaması transferdeki gelişmelere bağlı. Denizlisporlu Çağlar’la ilgili girişim yaptığımız doğru. Sol bek ve stoper oynayabilen bir oyuncu. Ekonomik olarak bir değeri var. Bunu aşabilirsek alacağız”

“Sıfırdan başlıyoruz”

“Şu anda eksik çalışıyoruz. Sakat ve henüz gelmeyen oyuncularımız var. Sıkıntımızın kaynağı son iki maçtı. Kaybettiğimiz maçlardan biri kupa maçıydı. Kupa maçı bizim için Avrupa'ya gitmek adına daha kolay bir yoldu. Ama Galatasaray maçının kaybedilmesi bizi olumsuzluğa itti. Kupada önümüzdeki 3 maçımızı kazanarak gruptan çıkıp hedefe ulaşmak istiyoruz. Ligde 6. sıradayız ve oldukça gerideyiz. Şampiyonluğun en büyük adayıyız diyemiyorum ve kendi gerçeğimizi ortaya koyuyoruz. Ama en önemlisi her maçı kazanmak istiyorum. Önce keyif veren bir takım olacağız. Sıfırdan başlıyoruz. Önümüzdeki bütün puanları almak istiyoruz. Geriden geliyoruz diye bırakmayacağız. İlk yarıda ligde 6. olduk, ikinci yarıda birinci olalım hedefimiz bu. İkinci yarıyı birinci veya ikinci bitirirsek başarılıyız. Bu yarışı devam ettirip yukarı çıkmak istiyoruz. İkinci hedefim ise uzun yıllar yarışacak bir iskelet kadro oluşturmak”

“Türk antrenörleri yara aldı”

Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü için İtalyan Trapattoni'nin adının geçtiğinin hatırlatılması üzerine ise Şenol Güneş, "Milli takım bütün takımların üstündedir. Türk futbolunun göstergesidir. Mili Takım’a en iyi antrenör alınmalıdır. Bir de yönetim kurulunun vereceği karara saygı duyulmalıdır. Ben milli takım antrenörünün yerli olmasından yanayım. Ama yabancıya da karşı değilim. Bu süreçte Milli Takım antrenörlüğü altında Türk antrenörler yara almıştır. O da şık olmamıştır. Federasyon zaten o iş için oradadır ilgili kararı verir, uygulanır. Yerli olmayacak anlayışı içerisinde sanki Türk antrenör yokmuş gibi davranıp yabancıya yönelmek doğru olmaz. Biz şu anda kendi içerimizde kavga eder durumdayız. Oysa fikirlerimizi söyleyip karara saygı duymalıyız. Karşı taraf da bizi görmemezlikten gelmemeli. Sanki Türk antrenörünün varlığı yok sayılınca da birileri kendilerini korumak adına göreve talipli oldu. Oysa biz talipli olmayacağız onlar gelip bize talip olacaklar. Ben isterim dendiği zaman herkes bir yeri ister ve kaos olur. Çok değerli Türk antrenörler var ama çok da kaliteli yabancı antrenörler var. Biz başlarken ismimiz yoktu ama Türkiye'nin de dünya kupasında tecrübesi yoktu. Demek ki yapılabiliyor. Bana uygun görülmüyordu ben yaptım. Başkalarına uygun görünüyordu onlar yapamadı. Buralarda kaosa götürmeye gerek yok. önemli olan federasyonunun çalışacağı bir antrenör bulması. Ben yabancıyla bu işi yapacağım diyor. Biz göreve gelecek olan antrenörün yardımcısıyız. Milli takıma gelecek olan antrenörden federasyonla ve antrenörle uyumlu çalışması lazım" cevabını verdi. 

 "Yabancı oyuncu sayısı fazla”

Milli takımda görev yaparken kendisine haksızlık yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine ise tecrübeli teknik adam, "Milli takım benim ve bizim takımımız. Zaman zaman kızdığımız istemediğimiz konular oluyor. Ama bu bizi haklı kılıyor diyemeyiz. Herkes bu hesabı sorarsa kaos olur. Ben böyle diyince sen evliya mısın diyorlar bana. Milli takım bir kişinin işi değil. Kimse o işi tek başına yapamaz. Tepede biri olacaktır ve herkes adına orayı temsil edecektir. Gelsin yapsın, yapmasa görür dersek bu doğru değil" ifadelerini kullandı. Şenol Güneş, yabancı oyuncu sayısıyla ilgili olarak da, "Yabancı oyuncuyu fazla kullanıyoruz ama verimli kullanamıyoruz. Ben yabancı oyuncu sayısı üç olsun demiştim. Şu anda 8 yabancı var ama daha iyi olduğumuz söylenemez" diyerek sözlerini tamamladı.

Toplam Okunma Sayısı : 1107

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com