Rehber :
   
Haber Portalı
Yöresel Haberler
61 Haber
Zaguda.net
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
10.01.2010
TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy makamına oturdu.


 6 Ocak 2010 tarihinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Başkanlığına seçilen Ali Osman Ulusoy makamına oturdu. Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu ziyaret etti.

ULUSOY’DAN HACISALİHOĞLU’NA ZİYARET

Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ile makamında görüşün Meclis başkanı Ali Osman Ulusoy,” Seçildiğimiz günden ayrılacağımız güne kadar bir sorun olmayacaktır.”dedi.

ULUSOY: YAŞANAN SIKINTILAR GERİDE KALMALI

1980’den 2009’a kadar hiç rakibi olmadığını ifade eden Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, görevinin son bir yılında bazı sıkıntılar yaşandığını ancak bunların geride kalması gerektiğini, bir daha yaşanmaması gerektiğini ifade etti.

Ulusoy,”Son seçimde aday olan arkadaşlarımızın hiçbiri rakibimiz değildir. Herkesle dostuz. Biz burada bundan sonra birlik, beraberlik ve gönül birliği ile çalışacağız. Bizden istediğiniz ne varsa yapacağız” diye konuştu.

HACISALİHOĞLU: TRABZON VE BÖLGE İÇİN MECLİS BAŞKANLIK DİVANI, YÖNETİM KURULU VE MECLİS UYUM İÇİNDE ÇALIŞMALIDIR

Ziyareti için Ali Osman Ulusoy’a teşekkür eden
Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, seçimin bitmiş olduğunu ve o noktada kaldığını vurguladı.
Görevlerin belli olduğunu, daha önce birlikte çalışılmış olduğunu belirterek,”Meclis Başkanlığı, Yönetim Kurulu ve Meclis bir bütündür. Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu, Trabzon ve bölge için uyumlu bir çalışma dönemine girmelidir.
Ayrıca geçmiş dönemin son bir yılında meclisimizde yaşanan olumsuzluğun bir daha yaşanmamasını diliyorum.” diye konuştu.

HACISALİHOĞLU: ODA OLARAK AMACIMIZ BÖLGEMİZİN DIŞA AÇILMASINDA ÖNCÜ OLMAK VE ARZUMUZ TÜCCAR, SANAYİCİ İLE BİRLİKTE TÜM ÜYELERİMİZİN KOMŞU PAZARLARDA ETKİLİ OLMASIDIR

Hacısalihoğlu, Meclis Başkanlığına seçilen Ulusoy’a “Odadan uzak kaldığınız dönemler için oda birçok değişiklikler olmuştur. Bu konuda aydınlanmanız ve bilgi sahibi olmanız için sizleri bugün aydınlatmak istiyoruz” diyerek, bu bağlamda TTSO’nun faaliyetleri ve yeni açılan bölümler hakkında bilgi verdi. 10 aylık görev dönemlerinde komşu ülkelerine oda olarak programlar yapıldığını anımsattı. Bu bölgelerde Trabzonlu tüccar ve sanayicinin ticaretinin gelişmesi için bundan sonra beraber çalışılacağını aktararak, “Eskiden olduğu gibi, güçlü bir şekilde hareket etmeliyiz. Bölge ekonomisinin geleceği komşu ülkelerdedir.”dedi.

Başkan Hacısalihoğlu, Özellikle Trabzon ve Bölge ticaretinin canlandırılmasında, İran İslam Cumhuriyeti ile olan ilişkilerin önemli bir noktaya gelmiş olduğunu vurguladı. TTSO’nun Tebriz Ticaret ve Maden Odası’nda bir temsilcilik açmış olduğunu söyledi. Bu temsilciliğin odanın bütün üyelerine hizmet verdiğini iletti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin yurt dışından yaptığı mal alımlarında, Trabzon ve bölge işadamlarının pay almasına gayret edildiğini, dile getirdi.

Hacısalihoğlu, önemli gelişmelerde kaydedildiğini, özellikle İran İslam Cumhuriyeti’nin Bankmelad adlı bankası ile oda olarak yapılan görüşmelerde, Trabzon’da bir şube açma kararı almış olduğunu, 2010 yılında hayata geçirileceğini bildirdi.

Hacısalihoğlu,“İran Dubai üzerinden yapmış olduğu ithalatı, Trabzon üzerine çevirmeliyiz. Bu yönde yapılanmalara zemin hazırlıyoruz. Ne yapıp ne edip mutlaka İran’ın mal alımlarına girmeliyiz. Bu gerek İran gerekse Trabzon için ekonomik kurtuluştur. Oda olarak üzerinde çalıştığımız bir başka konuda, İran’ın mal alımlarını organize eden bakanlık düzeyindeki ticaret temsilciliği birimini mutlaka Trabzon’da açtırmamız gerekiyor. Bu ticaret temsilciliği açılırsa canlanma başlar.”dedi.

ULUSOY: İRAN’A BEDAVA TUR DÜZENLEYECEĞİM

TTSO Meclis Başkanı ve DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy, Türk halkının İran’ı daha yakından tanıması için karşılıklı bedava taşımacılık düzenleyeceğini söyledi.

Trabzon-Tebriz arası gerçekleştirmeyi planladığı bedava otobüs taşımacılığının, iki halkı birbirine daha da yakınlaştıracağını belirtti.

Ulusoy,”Nisan ve Mayıs aylarında geçerli olacak olan bu bedava otobüs taşımacılığı ile Trabzonlular İran’ı ve Tebriz’i, İranlılarda Türkiye’yi ve Trabzon’u tanıyacak.. İran’da kaçak olmasına rağmen bütün halk Türk televizyonlarını, dizilerini izliyor. 25 milyon insan Türkçe konuşuyor.”dedi.

AB İLE İLİŞKİLERİ TTSO YÜKSEK TUTUYOR

Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy’un, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu ziyaretinde AB ile yürütülen ortak çalışmalarda gündeme geldi.

TTSO bünyesinde bu alandaki çalışmaları yerinde gören Ali Osman Ulusoy, TTSO’nun bölgenin önemli bir kurumu haline gelmiş olduğunu gördüğünü, çalışmalardan oldukça memnun kaldığını ifade etti.

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, komşu ülkeler ile yürütülen çalışmaların yanında, AB ile de TTSO’nun bölgeye ve üyelere hizmet veren bir yapıya kavuşturulmuş olduğunu iletti.

TTSO bünyesinde faaliyet gösteren Kısa adı ABİGEM olan Avrupa İşletme Geliştirme Merkezi ve Proje ofisi ile yürütülen bu çalışmaların artmakta olduğunu bildirdi.

Hacısalihoğlu, ABİGEM’in anonim şirkete dönüştürülerek bölge odalarına hizmet verme hazırlığında bulunduğunu, böylece bütün bölge sanayisine ve işletmelere hizmet götürüleceğini aktardı.

Proje Ofisinin, AB fonlarından bölgenin azami düzeyde yararlandırılması yanında üyelere de proje desteği hizmeti verdiğini söyledi.

TTSO’da kurulan, Trabzon Yatırım Destek Ofisi ile de yeni teşvik kanunu kapsamında bölgede ki yatırımların artırılması, bu alandaki taleplere her türlü danışmanlık hizmeti verildiğini aktardı.

Yine TTSO bünyesinde kurulun DEİK Koordinatörlüğü ve Yurt Dışı Temsilcilikler biriminin üyelere, komşu ülkelerde ticaret yapma, partner bulma olanağı verdiğini ifade etti.

TTSO’nun yenilenen sicil arşivinin modern bir yapıya kavuşturulduğunu, burada kurulan alt yapının önümüzdeki otuz yıllık ihtiyacı karşılayacağı iletildi. Sicil birimindin önümüzdeki dönemde hedefinin dijital ortama aktarılması ile de önemli bir yenilik sağlanacağını vurguladı.

Başkan Hacısalihoğlu, bu çalışmaların finansmanının büyük bir oranda AB fonlarından sağlandığına dikkat çekti.

 
 

Toplam Okunma Sayısı : 2304

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com