Rehber :
   
Eczaneler
Ediz Eczanesi
Ongan Eczanesi
Akar Eczanesi
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
06.02.2010
Trabzon Sur İçi Bölgesi Kentsel Miras Alanı ve Yakın Çevresi Master Planı


Tarih Yeniden Canlanıyor

“Trabzon Sur İçi Bölgesi Kentsel Miras Alanı ve Yakın Çevresi Master Planı” kapsamında yürütülen Ortahisar Mahallesi’nin tarihi dokusunun korunarak kültür ve turizme kazandırılması çalışmalarında önemli bir aşama kaydedildi.

Ortahisar Mahallesi’ndeki tarihi dokunun bozulmadan, korunarak ‘yaşayan tarihi bir mekan’ oluşturulmasının amaçlandığı proje kapsamında yaklaşık 2 aylık altyapı çalışmalarını sürdüren komisyon, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık başkanlığında bir araya geldi.

Projenin tamamlanmasının ardından tarihi ve kültürel atmosfer içerisinde her türlü tarihi ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği bir alan oluşturulacağını dile getiren Vali Kızılcık, “Bu proje ile amaç, tarihi, kültürel mirasın ortaya çıkarılması ve turizm gelirlerinin arttırılmasıdır” dedi. 

“Bu proje görselliği ve albenisi yüksek bir proje olacak” diyen Vali Kızılcık, “Bir hayal olan düşünce projeye dönüşüyor. Bu projenin tamamlanması Trabzon’umuza ve bölgemize büyük katkı sağlayacaktır. Bu proje, bir kentsel dönüşüm projesi değildir. Proje tamamlandıktan sonra Ortahisar dünya kültür mirası içerisinde önemli bir eser olarak yerini alacaktır” şeklinde konuştu.

Rölöve çalışması için Vali Kızılcık, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile görüşmesinin ardından çalışmanın Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni üstlenen firmanın yapacağını söyledi. Vali Kızılcık, TOKİ Başkanı, Trabzon Belediye Başkanına ve proje komisyon üyelerine teşekkür etti.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın talimatları Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız’ın koordinatörlüğünde çalışmalarını yürüten komisyon, İl Genel Meclisi Başkan Vekili Arzu Yalçınalp, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Çolak, Mimar Nalan Aydın, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cengiz Acar, Doç. Dr. Cenap Sancar ve Doç. Dr. Ömer İskender Tuğluk’tan oluşuyor

            Öte yandan komisyon tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde planlamaya yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtilirken, proje çerçevesinde mahalle sakinleriyle anket yapıldığı ve saha üzerinde yapılan çalışmalardan rölöve ve planlama dönemine geçildiği kaydedildi.  

 IMG_3884

Toplam Okunma Sayısı : 1703

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com