Rehber :
   
Balık Lokantaları
Kılçık Balık Lokantası
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
29.03.2010
Hamsi Figürlü ''Trabzon 2011 Logosu''nun Kullanılmasına Başlandı


Trabzon'da 2011'de düzenlenecek ''11. Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları''nın hazırlık çalışmalarına halkın dikkatini çekebilmek amacıyla kurumlar arasında yapılan resmi yazışmalardaki antetli kağıtlarda, hamsi figürlü ''Trabzon 2011'' logosunun kullanılmasına başlandı.

 Kentte, 23-30 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ''11. Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları''nın hazırlık çalışmaları kapsamında oyunlara ilişkin ''maskot ve tasarım yarışması'' düzenlendi. 684 katılımın olduğu tasarım yarışmasında, verilen maskot ve logolar arasında gerçekleştirilen değerlendirmede en çok ''hamsi'' maskotu beğenildi.

 Bunun ardından oyunlarda kullanılmak üzere maskot olarak ''hamsi'' belirlenirken, logo olarak da hamsi figürlü ''Trabzon 2011'' logosunun kullanılması kararlaştırıldı.

  Bu karar sonrası, yörede ''Hamsigücü'' adıyla kurulan bir spor kulübünün yanı sıra bir çok espriye de konu olan logonun, kurumlar arasındaki resmi yazışmalarda kullanılmasının oyunlar için kentte yapılan hazırlıklara halkın dikkatini çekeceği öngörüldü.

  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Oyunları Genel Koordinatörlüğü, logonun kullanımına ilişkin 27 Ocak 2010'da Trabzon Valiliği'ne bir yazı gönderdi. Üzerinde hamsi maskotu olan koordinatörlük yazısında, kentte yapılacak oyunlar için hazırlık çalışmalarının sürdüğü anımsatılarak, Trabzon halkının dikkatini çekebilmek için valiliğe bağlı Trabzon'daki kamu kurumlarının antetli kağıtlarında, oyunlar için belirlenen hamsi figürlü 'Trabzon 2011' logosunun kullanılması istendi.

 Trabzon Valiliği de, kurumlara gönderdiği yazıda, ''yazışmalardaki antetli kağıtlarda 'Trabzon 2011' logosunun görünür vaziyette kullanılmasının uygun olduğu'' ifade edilerek, ''kamu kurumlarının antetli kağıtları ile web sayfalarında bu logoyu kullanmasının uygun olduğunu'' bildirildi. Valilik yazısının ardından aralarında Emniyet Müdürlüğünün de yer aldığı kentteki kurumlar, resmi yazışmalarda oyunlar için belirlenen ''Trabzon 2011'' logosunun yanı sıra hamsi maskotunu kullanmaya başladı.

 9 branşta yapılacak olan Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Oyunlarına, 49 ülkeden 4 bin civarında sporcu katılacak.     

     -FIKRA VE YEMEKLERİN BAŞ TACI: HAMSİ     

  Karadenizlinin mizah anlayışına konu olan hamsinin kullanıldığı bazı yemek çeşitleri şöyle:

  ''Hamsi dolması, hamsi buğulama, hamsi ekşilisi, hamsi fırın, hamsi güveç, hamsi köftesi, hamsi mücver, hamsi tatlısı, hamsi tava, hamsi tuzlama, kiremitte hamsi, hamsikuşu, hamsili pilav, sebzeli hamsi, patatesli hamsi fırın, hamsili börek, hamsili omlet, hamsili ekmek.''

  Yöreye has fıkralarda da dikkat çeken hamsinin konu edildiği bir fıkra ise şöyle:

''Dursun, Temel'e sormuş: Uşağum oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilirsun?

  Temel: 100 tane yerum valla...

 Dursun: Hadi oradan yesen yesen 1 tane yersun geriye kalan 99 hamsiyi oruçsuz yersun...

 Bu espri Temel'in acayip hoşuna gitmiş, yolda Cemal'i görmüş ve hemen sormuş: Uşağum oruçlu oruçlu kaç hamsi yiyebilursun?

 Cemal: ''50 tane yerum'' demiş.

  Temel: Tüh be uşağum 100 deseydun sana müthiş bir espri yapacaktum.''

 Hamsi tutkusu ile bilinen Temel ile arkadaşı arasında geçen ve hamsiyi konu edinen bir başka fıkra ise şu şekildi:

     ''Temele arkadaşı sormuş:

     Uskumru nedir?

     Hamsi balığının amcasıdır.

     Peki ya pisi balığı?

     Hamsinin kedisidir.

     Kırlangıç balığı?

     Hamsinin uçağıdır.

     Kılıç balığı?

     Silahıdır.

     Kalkan balığı hamsinin nesidir?

     O da savunma bakanıdır.''

Toplam Okunma Sayısı : 2123

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com