Rehber :
   
İnşaat ve Yapı Malzemeleri
Astaş Beton
Ernil Yapı Market
NKY Necdet Kırhan Yazıcı
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
18.05.2010
IPA projelerinin bütçeleri 19 milyon Avroya olarak çıktı.


Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı IPA kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca yürütülen Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programında Trabzon’un iki projesinin bütçeleri artırıldı.

Bilindiği gibi, bir yıl önce açıklanan proje değerlendirme sonuçlarına göre, toplam 532 proje arasında uygulanmasına onay verilen 47 proje arasında bulunan “Trabzon Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Tesisi” ile “ Doğu Karadeniz Gemi İnşa Sanayi Üretim Destek ve Hizmet Merkezi” bütçeleri toplamda 19 milyon avroya yükseltildi. İki projenin başlangıç toplam bütçesi 6 milyon 230 avro idi.

TOPLANTIYA TRABZON AK PARTİ MİLLETVEKİLİ PROF.DR. CEVDET ERDÖL’DE KATILDI

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından uygulama çalışmaları devam eden iki proje için oluşturulacak şirket tarafları bir araya geldi. TTSO’da yapılan toplantıya, Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon Milletvekili Prof.Dr. Cevdet Erdöl, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Orhan Aydın,  TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Orhan Aydın, S.S. Sac Gemi, Ahşap Tekne ve Kotra İmalatçıları Küçük Sanat Kooperatifi Başkanı Rıfkı Başaran katıldı.

PROJELERİN SAFHALARI GÖZDEN GEÇİRİLDİ

TTSO Proje Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Ümit Orhan “Trabzon Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Tesisi”, Proje Koordinatörü KTÜ Gemi İnşa Fakültesi Araştırma Görevlisi Hasan Ölmez “ Doğu Karadeniz Gemi İnşa Sanayi Üretim Destek ve Hizmet Merkezi” projelerinin uygulanması sürecisinin aksamadan devam ettiğini bildirdiler. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Merkezi Finans İhale Birimi ile projelerin uygulanmasının adam adım devam ettirildiğini ilettiler.

BAKANLIK TRABZON’U KALKINDIRACAK İKİ SEKTÖR PROJESİNİ ÖNEMSEDİ, BÜTÇELERİNİ CİDDİ ORANDA ARTIRDI

“Trabzon Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Tesisi” nin 2.100 milyon avro olan bütçesi 9.5 milyon avroya, “ Doğu Karadeniz Gemi İnşa Sanayi Üretim Destek ve Hizmet Merkezi”nin ise  4.130 milyon avro olan bütçesi de 9.5 milyon avroya yükseltildi.

Yapılan bilgilendirmede her iki proje ile ilgili sunumların ardından bundan sonraki süreç ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Kurulacak şirketlerin yapısının belirlenmesi, sermaye ve hisse oranları görüşüldü.

İKİ PROJE İÇİNDE LİMİTED ŞİRKETLER KURULUYOR, ORTAKLAR ÜÇTE BİR ORANINDA EŞİT MİKTARDA HİSSEDAR OLUYOR

İki proje için ayrı ayrı limitet şirket kurulması kararına varılırken ortakların üçte bir oranında katılması kararına bağlandı.

Buna göre, “Trabzon Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Tesisi” ortakları Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi eşit oranda ortak oldu.

PROJELERİN KURULACAĞI ARAZİLER İNCELENDİ, TESİSLERİN AVAM PROJELERİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLATILDI

Yine aynı şekilde, “ Doğu Karadeniz Gemi İnşa Sanayi Üretim Destek ve Hizmet Merkezi” içinde kurulacak olan limitet şirkete Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve S.S. Sac Gemi, Ahşap Tekne ve Kotra İmalatçıları Küçük Sanat Kooperatifi eşit oranda katılma kararına varıldı.

Her iki projenin avan projelerinin hazırlanması için start verilen toplantıda projelerin ÇED raporları da değerlendirildi.

KTÜ PROJELERE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ KATKISINI SAĞLAYACAK

Projelerin ihtiyaç duyacağı tam zamanlı veya yarı zamanlı nitelikli işgücü desteğinin KTÜ desteğinde ilgili anabilim dalı öğretim üyeleri ve doktora çalışmaları kapsamında devam ettirilmesi ile karşılanmasında hem fikir olundu.

“Trabzon Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Tesisi” için koyulaştırma tesislerinin kurulacağı alanların belirlenmesi için ön çalışmalar gözden geçirildi. Samsun ve Erzurum çevresinde ihtiyaçlar ölçüsünde hayata geçirilmesi öngörüldü. Ana fabrika tesisin kurulacağı Trabzon Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi imar tadilatı çalışmaları projeye uygunluğu değerlendirildi.

“Doğu Karadeniz Gemi İnşa Sanayi Üretim Destek ve Hizmet Merkezi” için tersane alanında 17 dönüm yer tahsisi ayrıntıları üzerinde duruldu.

PROJELER İÇİN KONUŞTULAR

Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon Milletvekili Prof.Dr. Cevdet Erdöl, iki projenin hızlandırılması için çalışmalara aktif desteğini sürdüreceğini bildirdi.

KTÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özen, Trabzon ve bölge için yapılacak her türlü projeye olduğu gibi bu iki projenin uygulanmasının gerçekleşmesi için maddi ve manevi tüm desteğe açık olduklarını bildirdi.

TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, projelerin bulunduğu sektörlerde bölgeyi geliştirmeye aday olduğunu belirtti.

KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Aydın, iki proje alanında teknolojik yeniliklerin kullanılması ile işletmelerin rekabet güçlerinin yükseltileceğini ifade etti.

 
 
 
 

Toplam Okunma Sayısı : 2044

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com