Rehber :
   
Pastaneler
Tufan Pastanesi
Lokma Tatlı
Damla Pastaneleri
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
09.02.2011
Türkiye Filistin Kardeşliği Güçlenecek;Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık


Türkiye Filistin Kardeşliği Güçlenecek

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ve beraberindekileri makamında kabul etti.

            Türkiye Cumhuriyeti olarak dost ve kardeş ülke Filistin’in her zaman yanında olduklarını kaydeden Vali Kızılcık, ülke olarak mazlum devletlere verilen desteğin devam edeceğini belirtti.

            Filistin halkının huzur ve barış ortamında hayatlarını sürdürmelerini istediğini belirten Vali Kızılcık, “Derin tarih ve kültür birliğimizin olduğu Filistinli kardeşlerimizin insanlık ve özgürlük mücadelelerini sonuna kadar destekliyoruz. Ümidimiz en kısa zamanda Filistin’in huzura, barışa ve insanca yaşama koşullarına kavuşmasıdır” şeklinde konuştu.

            Bölgede son zamanlarda yaşanan huzursuzluğun önüne geçilmesinin, bireylerin insani yaşama koşullarına ulaşmasından geçtiğini kaydeden Vali Kızılcık, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

 “Uzun zamandır kamplarda yaşamak zorunda kalan Filistinli kardeşlerimizin diğer bireyler gibi kendi evlerinde ailelileriyle birlikte insani koşulda yaşama hakkına sahip olmalarını istiyoruz Ancak bu takdirde son zamanlarda yaşanan sosyal huzursuzlukların ortadan kaldırılabileceğini düşünüyoruz. Sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve devlet olarak mazlum ülkelerin yanında olmaya devam edeceğiz”

            Filistin’e Tük halkının sürekli destek sağladığını ve bu desteğin iki ülke arasındaki kardeşliğin göstergesi olduğunu ifade eden Büyükelçi Maruf ise, “Trabzon’a geldiğimde benimle güzel duygular paylaşıldı. Şuanda sanki kendi ailemin fertleri ile bir aradayım. Kendi evimde gibiyim. Türkiye’nin bugüne kadar Filistin’e yaptığı yardımlar kardeşliği yansıtıyor. Gazze savaşında milyonlarca insan farklı yerlerde mitingler gerçekleştirdi. Filistin’e ambargoyu kaldırmak için ellerinden geleni yaptılar. Son olarak Mavi Marmara gemisinde yaşanan olaylarda olduğu gibi Türk kanı Filistin kanı ile karıştı” dedi.

            Trabzon ile ilişkilerin arttırılması için 1 haftalık proje planladıklarını kaydeden Büyükelçi Maruf, “Ziyaretimizin asıl amacı Türkiye ve Trabzon’daki ilişkileri geliştirmektir. Biz bu sene Trabzon’da 1 hafta boyunca düzenleyeceğimiz etkinliklerle Filistin kültürünü anlatmaya çalışacağız. Trabzon ve Filistinliler birdir. Onların arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için elimizden geleni yapacağız. Sayın valimize bize gösterdiği sıcak ve dostane yakınlıktan dolayı çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

            Konuşmaların ardından Büyükelçi Maruf, Vali Kızılcık’a Filistin’den getirdiği hediyeyi verirken, Vali Kızılcık’ta Büyükelçi Maruf’a plaket verdi.

  

Toplam Okunma Sayısı : 1114

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com