Rehber :
   
HES Firmaları
Sezerler Enerji
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
08.03.2011
Başkan M.Suat Hacısalihoğlu: 8 mart dünya kadınlar gününde tüm kadınları


          Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları için girişimci olmayı hedeflemelerini söyledi. Başkan Hacısalihoğlu, KOSGEB’in kadınlara yönelik desteklerinin devam ettiğini bu konuda TTSO’ya başvuranlara rehberlik yapıldığına işaret etti.

8 mart dünya kadınlar günü dolayısıyla  yazılı olarak yaptığı açıklamada Başkan M.Suat Hacısalihoğlu dünya ekonomisinde erkek egemen yapının kırılması için toplumların kadınların iş hayatına atılmalarını desteklediğini dile getirdi.  Pozitif ayrımcılık yapılarak kadınlara iş hayatına girmelerine olanak sağlayan desteklerin bulunduğunu vurgulayarak, “  Dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar ekonominin içindeler. Üreten yanları ile her ekonomi de yarattıkları katma değer vardır.  Kadınların iş hayatlarına girişlerini kolaylaştırmak için özellikle zaten var olan girişimci yönlerini daha da öne çıkarmalılar. ”dedi.

Trabzon’da başarılı girişimci kadınların işletmelerini büyük bir şevkle yönettiklerini, istihdam, üretim ve ihracat ile katma değer yarattıklarını ifade eden Başkan M.Suat Hacısalihoğlu, oda üyelerimiz arasında kadın patronların artmasını arzu ettiklerini vurguladı. Çeşitli destekler ile Trabzon’da kadınların iş hayatına başlangıç yapmalarına önayak olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “ Trabzon’da kadınlara kendi işletmelerini kurabilmeleri için girişimcilik başta olmak üzere çeşitli eğitimler verildi. Halen devam etmekte olan girişimcilik projelerimizde de kadın kontenjanlar için pozitif ayrımcılık da yapılıyor.  Umudumuz Trabzon’da kadın girişimci sayısının zaman içinde artış göstermesidir.”

SARGANA DESTANININ KADIN KAHRAMANLARI DA ANIYORUZ

TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, 1810 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinde meydana gelen daha sonra  Sargana destanı olarak anılan yurt savunmasında şehit düşen 48 kadın kahramanın da 8 mart dünya kadınlar günü dolayısıyla anılması gerektiğini aktardı. Başkan Hacısalihoğlu: şöyle konuştu. “Bilindiği gibi Sargana destanı bir bayram namazı sabahında erkeklerin camide bulunduğu esnada düşman saldırısına karşı ilk mücadeleyi yöre kadınları ellerinde balta , kazma gibi aletlerle başlatarak kazanılmıştı. Bu savaşta 48'i kadın, 921'i erkek olmak üzere toplam 969 savaşçımız şehit olur. 35 savaşçı da ağır yaralanarak zafer kazanılmıştır.”

Toplam Okunma Sayısı : 1076

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com