Rehber :
   
Balık Lokantaları
Kılçık Balık Lokantası
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
14.01.2012
Fırsat sitelerine neşter geliyor!


Son yıllarda internetteki fırsat siteleri üzerinden satılan ve gerçek işi seyahat acenteliği olmayan şirketler tarafından ’99 euro, 199 euro’ gibi fiyatlara düzenlenen turlara yeni bir düzenleme geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından hazırlanan ve kamuoyunda Tur Operatörlüğü Yasası olarak bilinen 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu’nda yapılacak değişiklik, bu siteler nedeniyle meydana gelecek mağduriyetleri de önlemeyi amaçlıyor.

Sabah gazetesinden Dilek Taş’ın haberine göre TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Vatandaşı mağdur edecek her türlü adımı engelleyeceğiz. Kötü hizmet vereni bu sektörde barındırmayacağız” diye konuştu. Seyahat edenlerin sayısındaki artış nedeniyle kötü niyetli bazı kişilerin de arttığına değinen Ulusoy, bu çarşamba günü 50′ye yakın acente ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşteşarlığı yetkilileri, dün ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bir araya gelerek yasanın detaylarını konuştuklarını ve yılın ilk çeyreğinde yasanın meclise sunulacağını kaydetti.

 

 

 

 

‘HAYALİ TURLAR BİTECEK’

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “Bir-iki yıl öncesine kadar 10-15 fırsat sitesi varken bugün bu sayı 200′leri aştı. Bu sitelerde seyahat acentası olmayanların da turları satılıyor. Fırsat siteleri bir ödeme topluyor ve bu turların 6-7 ay sonra gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belli değil. Gerçekleşse bile verilecek hizmetin kalitesi nedeniyle de mağduriyetler oluşuyor. Tur operatörlüğü yasasıyla bu turlar garanti kapsamına alınacak” diye konuştu. Vardar, bu yasayla hayali tur satanların da önlerinin kesileceğini sözlerine ekledi.

“Turizmin BDDK’sı olacak”

ProntoTur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Bu turlarla iyi niyetli olmayan ya da bu durumu iyi yönetemeyenler yüzünden birçok insan mağdur oluyor. Bu yasa ile daha güvenli bir sektör yaratabilmek için çaba sarfediliyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde formüller var. Bankacılık sektöründe nasıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) varsa bu yasa da turizmin BDDK’sı olacak” dedi.

“Paris’i bilmeyen tur satıyor”

Kappa Tur Genel Müdürü Kaan İşçil ise fırsat sitelerindeki turların çoğunun altyapısının olmadığını söyleyerek “Turizmden anlamayan, Paris’in nerede olduğunu bilmeyen insanlar tarafından hazırlanıyor. Turizmle ilgili hiçbir şeyden haberleri yok, tek amaçları bu turlar üzerindenkomisyon almak olan işletmeler. Tur operatörlüğü yasasıyla herkes fırsat sitelerinde tur satamayacak ve birçok mağduriyet de engellenmiş olacak” dedi. İşçil, yasanın çıkmasıyla birlikte turların sadece tur operatörleri tarafından hazırlanacağını belirterek “Seyahat acenteleri de sadece bu turları satma yetkisine sahip olacağı için tüm turlar garantide olacak. Kimse kendi kendine tur düzenleyemeyecek. İşinde uzman olanlar tur operatörlüğü yapacak” diye konuştu.

Kaynak: http://www.turizmhabercisi.com

Toplam Okunma Sayısı : 1604

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com