Rehber :
   
Dekorasyon & Çelik Eşya
Her-Tür
Cihan Raf
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
16.02.2012
Kenan Tuğtekin 60-70 Yıl Önce Kullanılan Matbaa Malzemelerini Bağışladı


     
 
 
     

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliğinde İzmir’de kurulacak Basın Müzesi için bağışlar tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Güldal Mumcu tarafından müzeye bağışlanan Uğur Mumcu’nun bilgisayarının ardından Trabzon’un en eski matbaacılarından biri olan Kenan Tuğtekin tarafından da 60-70 yıl önce kullanılan matbaa malzemeleri bağışlandı.

Trabzon’un en eski matbaalarından biri olan İnkılap Matbaası’nın kurucularından Kenan Tuğtekin, oğlu Çağlar Tuğtekin ve yeğeni Sabri Tuğtekin, İzmir’de kurulacak olan Basın Müzesi’ne malzeme bağışında bulundu.

Basın Müzesi’nde sergilenmek üzere bağışlanan malzemeler arasında, yaldızlı baskı yapabilen El Pedallı Tipo Makinesi, içi hurufat (harf) dolu iki adet Kavalet Kasası, Kumpas,  Kadrat Kasası, eski kalıplar, Klişeler, Tipometre, Vizo ve Vizo anahtarı, Kadrat, Pedal Çemberi, Telli Cilt Dikiş Makinesi’nin yanında, matbaacılık ve gazetecilik hayatında çok yoğun olarak kullanılan malzemeler bulunuyor.

Söz konusu malzemeleri, Trabzon’a giden İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Müzesi Yürütme Kurulu Üyesi Vecdi Altay’a teslim eden Kenan Tuğtekin, “Bu anlamlı müzede, bizim de katkımızın olmasını istedik. Vecdi Altay, gazeteciliğe bizim yanımızda başladı. Onun isteğini yerine getirmekten mutluluk duyuyorum” dedi.

Malzemeleri teslim alan Vecdi Altay da, “Gazetecilik hayatımın ilk patronu olan 85 yaşındaki Kenan amcamız, benimle beraber günlerce malzeme seçimi yaptı ve malzemeleri tek tek paketledi. Müze için malzeme talep ettiğimde hiç tereddüt etmedi ve isteğimi yerine getirdi. Verdiği malzemeler, sektörde kullanılan çok önemli malzemelerdir ve günümüz gazetecilerine ışık tutacaktır. Bunların hepsi, müzemizde en iyi şekilde sergilenecektir. Ben, cemiyetim adına hem Kenan Amca’ya ve hem de tüm Tuğtekin ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

     
 
16.02.2012
Toplam Okunma Sayısı : 976

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com