Rehber :
   
Balıkçılık
Denizer Balıkçılık
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
16.03.2012
Doğu Karadeniz'den Uzakdoğu Çıkarması


Türkiye’de 26 ayrı bölgede oluşturulan Kalkınma Ajansları bulundukları bölgenin kalkınması ve gelişmesi için çalışma programlarını hayata geçiriyor.  26 ajanstan biri olan kısa adı DOKA olan Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma Ajansı ’da kapsadığı altı il Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Artvin ve Rize illerinin bir bütün olarak gelişmesi için çalışmalarını devam ettiriyor.

 
ARTVİN TSO PROJELENDİRDİ, DOKA DESTEKLEDİ, ABİGEM ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Bölgemizdeki altı ilin uluslararası alana açma girişimlerini hayata geçiren DOKA son olarak Artvin Ticaret ve Sanayi Odası’nca projelendirilen “Doğu Karadeniz’in uluslararasıaştırılması ” na destek sağladı.   ABİGEM Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nin organizasyonunda 5-13 Mart 2012 tarihleri arasında Çin’in Pekin ve Şangay şehirleri ile Singapur’da resmi temaslarda bulunuldu. İş görüşmeleri sağlandı, bazı sektörlerdeki ileri gelişmeler incelendi.
 
DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ ÇİN’İN PEKİN VE SHANGAY İLE SİNGAPOUR ‘DA TANITILDI
 
Çin ve Singapur temasları hakkında bilgi veren Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Çelebi temaslar hakkında değerlendirmede bulundu.
 
Çelebi, DOKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in başkanlık yaptığı heyet Çin ve Singapur’da olmak üzere üç ayrı bölgede iş geliştirme görüşmelerinde bulunduğunu söyledi.
 
Çelebi, Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Giresun ve Ordu illerinden protokol, bürokrat, uzmanlar ve iş adamlarının katıldığı heyette 41 kişi yer aldığını vurguladı.
 
Yapılan görüşme ve toplantılarda heyet Doğu Karadeniz Bölgesi’ni tanıtımını ve yatırım ortamı başta olmak üzere Pekin, Şangay ve Singapur resmi makamlara aktardı. Kamu ve özel sektör olmak üzere işbirliği yapılması için ilk temaslar kurulduğunu ifade etti.
 
ÇELEBİ: BÖLGE VALİLERİMİZ VE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ YOĞUN ÇALIŞTI, İŞ ADAMLARINA DESTEK SAĞLADI
 
Resmi temaslarda yoğun bir program uygulandığını ifade eden Çelebi, yorucu olmasına rağmen bölge valileri ve belediye başkanlarının Çin’in Şangay ve Pekin ile Singapur’da tam gün görüşmelerde bulunarak Doğu Karadeniz’i tanıtımını gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.  İş girişimlerinde bulunan, görüşme yapan iş adamlarına destek te sağlayan bölge valileri ve belediye başkanlarının en küçük detaylarla dahi ilgilenmelerinin gözden kaçmadığını dile getirdi.
 
Çelebi şöyle konuştu: “ Çoğunluğu Singapur’da olmak üzere 23 toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantılarda özellikle valilerimizin, belediye başkanlarımızın,  Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ve yönetim kurulu üyelerimizin, bürokratlarımızın ve iş adamlarımızın hem Doğu Karadeniz’in tanıtılması ve hem de kalkındırılması için sabahın erken saatlerinden geçenin geç saatlerine kadar bir fiil görüşmelerde bulundular.”
 
TTSO YÖNETİM KURULU ÜYESİ ERKUT ÇELEBİ: UZAKDOĞUNUN ÜRETİM VE YENİLİK BAŞARISINI DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ İLE İLİŞKİLENDİRMEK İSTİYORUZ
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Çelebi Uzak Doğu Ülkelerinin dünya ekonomisindeki yüksek üretim gücünün Doğu Karadeniz Bölgesi ve Trabzon ile işbirliğinin geliştirilmesine dikkat çekti. Çin’in Pekin ve Şangay ile Singapur’da yapılan resmi temasların oldukça yararlı geçtiğini ifade eden Çelebi, dünyadaki son teknolojileri bizzat yerinde inceleme fırsatı bulundu. Bu incelemenin ardından Çin ve Singapur’da iş dünyasının en büyük sivil toplum örgütleri ile bağlantılar kurduk. Kurulan bağların önümüzdeki dönemde artırılacağını kaydeden Çelebi, “ Trabzon ve bölgenin ekonomisini dünyanın en gelişmiş ve üretim gücü yüksek bölgeler ile daha yakın ilişkide olmasını arzu ediyoruz.” dedi.
 
ÇİN’İN TİCARET KALBİ SHANGAY’DA TEMASLAR
 
Çelebi, Şangay Ticaret Odası, Serbest Bölge ve organize sanayi bölgesinin heyet olarak gezildiği bilgisini aktararak, “Özellikle serbest bölge ve organize sanayi bölgelerindeki görüşmelerde iki ülke arasında karşılaştırmalar yapıldı. Heyette bulunan iş adamları buralarda birebir görüşmeler yaptı.” dedi.
 
Şangay’da aynı zamanda Türk Başkonsolosluğu’nun kabul ettiği heyeti Başkonsolos Deniz Eke ağırladı. Tüm heyetle akşam yemeğinde buluşan Başkonsolos Deniz Eke’ye bütün DOKA illeri yörelerine özgün armağanlar takdim etti. 
 
Çelebi, Şangay Başkonsolosumuz Deniz Eke’ye üzerinde adı yazılı ülkemizi şampiyonlar liginde temsil eden Trabzonspor’un formasını armağan etmesi ilgi çekti. Başkonsolos Eke, formayı takdim eden Erkut Çelebi’ye “ Trabzonspor formasının armağan edilmesinden çok mutlu oldum. Kendi ismimin üzerinde yazılı olması benim için sürpriz oldu. ”dedi.
 
TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Çelebi özellikle enerji alanındaki yenilikleri yakından görme imkânına sahip olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Çin’in Şangay temiz enerji, yenilenebilir enerjiler, Çevre Koruma, Atık yönetimi, Geri dönüşüm, su yönetimi ve arıtma fuarına katıldık. Çin Uluslararası Ticareti Tanıtma Konseyi ile görüşmelerde bulunduk. Pudong endüstri serbest bölgesinde fabrikaları inceledik. Şangay başkonsolosluğumuz da heyetimizi kabul etti. İkili ilişkilerin geliştirilmesi açısından karşılıklı bilgi paylaşımında bulunduk.” dedi.
 
ÇİN’İN BAŞKENTİ PEKİNDEKİ TEMASLAR
 
Çelebi,  Çin’de Şangay’ın ardından temasların başkent Pekin’de devam ettirildiğini ifade ederek burada da Pekin Uluslararası Ticareti Tanıtma Konseyi ile bir toplantı gerçekleştirildiğini vurguladı.  Pekin Belediyesi ve Pekin Türkiye Büyükelçiliğinin heyeti kabulünde de ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik adımlar atıldığını belirtti. 
 
Çelebi, şöyle konuştu:  “ Özellikle Pekin Belediye Başkanlığı ziyaretinde heyetimizde bulunan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün belediyecilikle ilgili karşılıklı bilgi alış verişinde bulundular.
 
Trabzon Belediye başkanımız Sayın Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu katı atıkla ilgili bölgede uygulama yapan Pekin, Şangay, Singapur’da birkaç tesisi ziyaret etti. Belediye başkanımızın katı atıkların imhası alanındaki çeşitli teknolojileri incelemesi benzer uygulamaları n Doğu Karadeniz’de başlatılacağının birer müjdesidir.” şeklinde konuştu.
 
Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli heyeti büyük bir mutlulukla kabul ederken ikinci kez Doğu Karadeniz heyetini ağırlamaktan ayrıca memnuniyet duyduğunu aktardığını belirterek akşam yemeğinde tüm gurubu ağırladı.
 
Burada kendisine ve yeni doğmuş bebeğine üzerinde isimleri bulunan Trabzonspor forması armağan eden Erkut Çelebi’ye Büyükelçi Esenli, “ Bu forma ile bana ikinci kez Trabzonspor forması armağan edilmiş oldu. Üçüncü kez armağan edilirse artık bende Trabzonsporlu olacağım” esprisini yaptı. Büyükelçi Esenli’nin eşi yıllarca Trabzonspor’da orta sahada top koşturan ünlü oyuncumuz Köksal Mesçi’nin kızı olduğu öğrenildi.
Pekin’de yasak şehir ve Çin seddinin ziyaret edildiğini aktararak daha sonra Singapur’da yapılan temaslar hakkında bilgi verdi.
 
SINGAPUR DA TEMASLAR
 
Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Singapur Ekonomik Kalkınma Kurumu ile de birer toplantı yapıldığını anımsatan Çelebi, Biyopolis Bilim Merkezi’nde de temaslarda bulunulduğunu aktardı.
 
İşadamlarının Keppel Seghers ve Sembcorp , Sentosa Development Corporation,  Jurong Consultant Copmany şirketleri yanı sıra DBS ve  UOB Bankaları  ile de görüşerek bazı tesislerde incelemede bulunduğunu kaydetti.
 
Singapur’da mobilya fuarına heyetin katıldığını aktaran TTSO Yönetim Kurulu Erkut Çelebi, Singapur İş Federasyonu ile bir araya gelindiğini, Singapur limanı ve liman idaresi ile de görüşmede bulunulduğunu kaydetti.  
 
SİNGAPUR LİMANI, LOJİSTİK MERKEZ İÇİN BÖLGEMİZE ÖRNEK OLDU
 
Çelebi, bilgilendirmesine şöyle devam etti:
 
“Dünyanın ikinci büyük limanı olan Singapur limanı ve idaresi ile heyet olarak görüştük. Karşılıklı fikir alış verişinde bulunduk.  Singapur limanı lojistik merkez bağlamında görülmeye değer bir limandı. Lojistikle bütünleşmiş,  iş dünyasının, ihracatın, ticaretin,  sosyal ve kültürel hayatın turizm ile bilişimi mükemmeldi. Singapur 700 km2’lik küçük yüz ölçümüne rağmen dünyanın en önemli 3 limanından biri haline gelmiş ve dünyada ticaretin önemli merkezlerinden biri olmuş durumda. İhracatı Türkiye’nin 3 katına ulaşan bir ülke. Yaklaşık 400 milyar doların üzerinde ihracatı var. Bunların önemli bir kısmı daha çok ithal edilen ürünlerden oluşuyor.  Trabzon Lojistik merkezi kurulmaya çalışılırken Singapur örneğinin incelemesi de heyetimiz açısından çok yararlı bir girişim oldu.
 
Singapur’un düzgün ve gelişmiş şehir plancılığı belediye başkanlarımızın özellikle övgüsünü aldı. Trabzon Belediye Başkanımız Sayın Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu  her gördüğü mekanın Trabzon’a nasıl uygulanabileceğinin ince hesaplarını yaptı. “
 
ÇİN VE SİNGAPUR DOĞU KARADENİZ’E DAVET EDİLDİ
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erkut Çelebi,  yapılan resmi temaslarda ve görüşmelerde heyeti karşılayan Çinli ve Singapurlu yetkilileri, DOKA Yönetim Kurulu başkanı ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in Doğu Karadeniz’e davet ettiğini sözlerine ekledi.
 
ŞAMPİYONLAR LİGİ TEMSİLCİMİZ TRABZONSPOR SİNGAPOUR VE ÇİN SETTİNDE

Başarılı bir uluslararası iş görüşmeleri ve inceleme programının hayata geçirilmiş olduğuna dikkat çeken Çelebi, Türkiye’ye 2011-2012 şampiyonlar liginde temsil eden Trabzonspor’un arması ve sloganı “Bize Her Yer Trabzon”  sloganını heyetin Çin Seddi ile Singapur sahillerinde açtığını da sözlerine ekledi.
 
DOKA YÖNETİM KURULU BAŞKANI GİRESUN VALİSİ DURSUN ALİ ŞAHİN: ÇİN TÜRKİYE DEKİ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ VE KATI ATIK YÖNETİMİ İLE İLGİLENİYOR
 
Heyet ve DOKA Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Şahin yoğun programa rağmen çok faydalı toplantılar gerçekleştirdiklerini ve Türkiye’nin ve bölgenin potansiyelleri hakkında otoriteleri bilgilendirdiklerini ifade etti. Özellikle Singapur’un belediyecilik ve ticaret adına son derece başarılı örnekler sergilediğini ifade eden Şahin, Çinli iş adamlarının da özellikle enerji ve katı atık yönetimi yatırımları ile ilgilendiklerini ifade etti.
 
DOKA olarak bu tip inceleme ve işbirliği ziyaretlerine devam edeceklerini ve her fırsatta bölgenin yatırım olanakları ile potansiyellerini tanıtacaklarını ifade eden Şahin, yoğun olmasına rağmen problemsiz bir organizasyon gerçekleştiren DOKA ve ABIGEM personellerine de teşekkür etti.
 
DÖRT VALİ BİR VALİ YARDIMCISI
 
Kısa adı DOKA olan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Giresun Valisi Dursun Ali Şahin Başkanlığındaki heyette Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Rize Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran olmak üzere bölgemizden dört il valisi ile bir il vali yardımcısı katıldı. 
 
ÜÇ BELEDİYE BAŞKANLARI 
 
Heyette Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün olmak üzere bölgemizden üç il belediye başkanı da yer aldı.
 
İKİ TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU TEMSİLCİLERİ 
 
Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay,  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Erkut Çelebi ile Özcan İlarslan da heyette bulundu.
 
İŞ ADAMLARI 
 
Heyette katılan iş adamları ise Özcan İlarslan -Uzunkum Otel,  Erkut Çelebi-Çelebi Plastik Ve Doğrama, Ekrem Çapkınoğlu- Çapkınoğlu Day.Tük.Mat.İnşaat Ticaret Ltd, Zeki Mazlum - Uğurlu Toplu Temizlik Hizmetleri,  Mustafa Kemal Yılmaz - Yılmazlar A.Ş,  Nevzat Güven - Güvenler Doğrama Mobilya İma.İnş.San.Nak., Rahmi Keleş- Kemahçıoğlu Tic., Adnan Adil Müftüoğlu -Cece Turizm Ticaret Ltd.Şti., Sait Güreli - Se-Ga Mobilya, Bahattin Demiröz- Demiröz İnşaat,  Mustafa Şenocak -Şenocak Fındık Ent.Turizm İnş.Ltd.Şti., Zekai Araz -Arazlar İnş. Nak.Sanayi Tic.Ltd.Şti., Kemal Şimşek-Özen İş Emlak Yaşar Yaroğlu -Yaşar Tekstil,  Mustafa Arif Mahitapoğlu- Artı Sigorta Aracılık Ltd.Şti., Muammer Yavuz-Rm Elektrik, Ragıp Pirselimoğlu Vargit Turizm
 
BÜROKRATLAR VE YÖNETİCİLER
 
Kalkınma Bakanlığı Daire Başkanı Burhan Kuzu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Rize İl Genel Meclis Başkanı Hakan Gültekin, DOKA Stratejik Planlama ve Programlama Birim Başkanı Vahit Ketboğa,  DOKA Tanıtım ve İşbirliği Birimi Başkanı Salih Gökhan Çağrı Çelik,  DOKA uzmanları yanı sıra Kısa adı Trabzon ABİGEM olan Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Direktörü Yunus Emre Katrancı, ABİGEM İş Geliştirme Müdürü Ali Rıza Kul, Artvin İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Trabzon A Bank Müdürü Orhan Alemdağ,  KTÜ Öğretim Görevlisi Nihat Yılmaz katıldı.
 
Toplam Okunma Sayısı : 1392

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com