Rehber :
   
Dernekler
gulnet
Trabzon Liselerinden Y.K.D.D.V.
Trabzon SİAD
KARGİD
Trabzonspor
Trabzonsporlu Profesyonel FD
Trabzon BİLSEM
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
05.05.2012
Tahkim Kurulu Buna Rağmen "Irkçılık" Yerine "Hakaret"ten Cezayı Kesti


Tahkim Kurulu Buna Rağmen ‘Irkçılık’ Yerine ‘Hakaret’ten Cezayı Kesti

Dudak okuma uzmanı Özgür Tekol’un imzasını taşıyan ‘bilirkişi raporu’nda Fenerbahçeli Emre’nin “f... negro” dediği tespit edildi. Tahkim Kurulu buna rağmen ‘ırkçılık’ yerine ‘hakaret’ten cezayı kesti.

Konuşma Engelliler Federasyonu Başkanı ve Dudak Okuma Uzmanı Özgür Tekol’un imzasını taşıyan raporunda “Emre’nin dudak hareketlerinden bir bütünlük arzedecek şekilde ‘f... negro’ dediği tespit edildi” görüşü olmasına rağmen Tahkim Kurulu’nun bunu sümen altı ettiği belirtildi. Tahkim Kurulu, Emre’nin 2 maçlık cezasını 3 maça çıkarırken, gerekçe olarak ırkçılığı değil hakaret fiilinin tekrarını gösterdi. Eğer Tahkim, bilirkişi raporunu dikkate alsaydı Emre’nin ‘ırkçılık’ eyleminden en az 4 maç ceza alması gerektiği ifade edildi.

TFF Tahkim Kurulu’nun, F.Bahçeli Emre Belözoğlu’na ceza verirken kendilerine sunulan ‘bilirkişi’ raporunu değerlendirmeye almadığı ortaya çıktı. HABERTÜRK, sır gibi saklanan bilgilere ulaştı... Konuşma Engelliler Federasyonu Başkanı da olan dudak okuma uzmanı Özgür Tekol’un imzasını taşıyan bilirkişi raporunda, teknik ve ayrıntılı açıklamalar yapıldıktan sonra Emre’nin ağzından bir kerede “f.. negro” kelimeleri çıktığı vurgulanıyor. Yayıncı kuruluşun görüntüleri incelenerek hazırlanan raporda, Emre’nin birkaç kez de “f...” diyerek küfür ettiği belirlendi. Ancak “f... negro” kelimesini telaffuz ettiği açık olarak bildirildi. Bilirkişi raporu Tahkim tarafından değerlendirilmesine rağmen Emre’ye verilen 2 maç ceza, 3 maç olarak düzeltildi ve Beşiktaş ile rövanş maçında milli futbolcu formasına kavuştu. Tahkim Kurulu’nun, Zokora’nın itirazı üzerine 1 maç artırılan cezayla ilgili “isnat edilen hakaret fiilinin birden fazla gerçekleşmesi ve bir bütünlük arz etmesi karşısında” ifadesi ise dikkat çekmişti.

IRKÇILIKTAN OLSA CEZA ARTACAKTI

“Hakaret” nedeniyle 2+1 maç ceza kesilen Emre Belözoğlu, bilirkişi raporu dikkate alınmış olsa hem ırkçılık (negro-zenci) hem de hakaretten (küfür) ceza alma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı. Talimatlarda ırkçılığın cezası 4 ila 8 maç, küfrün cezası ise 2-3 maç ceza olarak yer alıyor. Bilirkişinin Emre Belözoğlu’nun küfür eylemini peş peşe yaptığını tespit etmesi nedeniyle de hakaret cezasının katlanması söz konusu olacaktı. Emre Belözoğlu, 12 Nisan’da oynanan maçtan sonra yayıncı kuruluşa “Ağzımdan böyle sözler çıkmış olabilir” demiş, ertesi gün takım arkadaşı Yobo ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ise iddiaları reddetmişti.

UEFA'YA GİDİYOR

Verdiği bir röportajda “Emre’ye en az 10 maç ceza verilmeli” diyen Fildişili yıldızın konuyu UEFA’ya taşımaya hazırlandığı öğrenildi. Bu durum hem Türkiye hem de Emre açısından olumsuz etkiler yaratabilir.

HABERTÜRK/ Hilal ÖZTÜRK

 

Toplam Okunma Sayısı : 768

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com