Rehber :
   
Maçka Tesisleri
Osmanoğlu Ocakbaşı
Sümer Restaurant
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
18.07.2012
Memleket Anadolu'da Kaliteli Fındık Projesi


MEMLEKET ANADOLU’DA KALİTELİ FINDIK PROJESİ

Fındıkta olgunlaşma dönemi sürüp, toplama işlemi yaklaşırken Trabzon’da “Kaliteli Fındık Projesi-2012” kapsamındaki çalışmalara da devam ediliyor.Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Trabzon İl Müdürlüğü’nce desteklenip, fındık ihraç rekortmeni Oltan Gıda firması tarafından da finanse edilen projenin çuval dağıtım işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Tonya ve Köprübaşı ilçelerinde de gelen talep üzerine 500’er çuvalın dağıtılması kararlaştırıldı. Böylelikle dağıtılan çuval sayısı 51 bine yükseldi.

 Birinci aşaması çuval dağıtımı, ikincisi ise fındığın ilk kez makinelerle yapılacak kurutulması olan projenin tanıtımı ve üreticilere gereken uyarılarla basın-yayın organları aracılığı ile yapılıyor.TRT Türk’de hafta içi hergün saat 16.00-17.00 arasında yayınlanan ve Mustafa Davutoğlu’nun hazırladığı “Memleket Anadolu” adlı programın Uzungöl’den yapılan naklen yayınında Kaliteli Fındık Projesi’de ele alındı.

 Yayına katılan TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav ile Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, proje ile birlikte fındık piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdiler.Mehmet Cirav; fındıkta 2009’dan itibaren serbest piyasa şartları uygulandığını hatırlatarak, “Bu sistemde arz talep dengesine göre üreticinin mağdur olmaması için devlet alan bazlı destekleme primi ödedi. 2011’de bu ödeme kararı sona erdi. Ancak, sürdürülmesi lazım. Çünkü, son 3 yılda fındık rekoltesi üreticinin mağdur olmasını önledi. Bu yıl 700 bin tonun üzerinde bir rekolte gözüküyor. Bu durumda fiyat düşebilir. Hem devletin primi ödemeye devam etmesi, hem de üreticinin fındığını pazara kontrollü indirmese gerekir. Aksi takdirde olumsuzluklar yaşanacaktır” dedi.

 Şükrü Güngör Köleoğlu’da, proje kapsamında üreticilere fındıkta küflenmeyi önleyen jüt çuval dağıtıldığını, bu çuvalları kullanarak kaliteli üretim yapanlara ilave fiyat verileceğini ifade ederek, “Projenin ikinci aşamasında Türkiye’de ilk defa makineli kurutma sistemini devreye sokacağız. Yağışlı bir iklime sahip yörede fındık kurutmakta zorlananların ürünlerini ücretsiz olarak kurutup kendilerine vereceğiz. Arsin’de ilk etapta 5 kurutma makinesi kuruyoruz. Ağustos ayı içinde hizmete başlayacak” diye konuştu.

 TTB Yönetim Kurulu Başkanı Köleoğlu, kurutma işlemi için 444 0 208 nolu telefon veya www.kalitelifindik.org  internet sitesi üzerinden sıra alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Toplam Okunma Sayısı : 732

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com