Rehber :
   
Mutfak, Banyo Mobilyaları
İtaly Mutfak Banyo
Saray Yapı Mimarlık
Favori Mutfak & Banyo
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
23.07.2012
Karadeniz'in En Büyük Mağarası İlgi Bekliyor


KARADENİZ’İN EN BÜYÜK MAĞARASI İLGİ BEKLİYOR

Çımağıl Mağarası’nın ulaşımı ve mağara içi aydınlatma sorununun çözümü için ilk defa 2007 yılında Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir proje kapsamında adım atılmış fakat bu çalışma mağaranın sürekli turizme açılabilmesi için yeterli olmamıştı...

Bayburt'a 35 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağı Çımağıl köyünde bir doğa harikası olarak keşfedilen fakat tam anlamıyla turizme açılamayan Çımağıl Mağarası, 2 bin 450 metre yükseklikteki Taşındibi olarak anılan bir bölgede, hem eşsiz bir doğa güzelliğiyle hem de sorunlarıyla gündeme geliyor.

İlk defa 2010 yılında şölenlerin gezi programına alınan ve geleneksel bir şekilde devam eden Çımağıl Mağarası gezisi bu yıl da gerçekleştirildi.

18’inci defa düzenlenen Uluslar Arası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni’nin gezi programına alınan Çımağıl Mağarası, aralarında Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat’ın da bulunduğu bir grup doğa meraklısı tarafından ziyaret edildi.

Ziyarette, Çımağıl Mağarası’nın Bayburt’un gizli kalmış güzelliklerinden biri olduğuna değinen Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, içinde görkemli unsurları barındıran mağaranın ününün her geçen gün arttığını söyledi. Şölen kapsamında düzenlenen gezinin ise, Çımağıl Mağarası’nın tanıtımı için yapıldığını söyleyen Başkan Polat, “Bayburt’ta yaşayan vatandaşlarımızın ve il dışından gelen misafirlerin kendi turizm değerlerini tanımalarını sağlamak amacıyla böyle bir gezi düzenledik” dedi. 

Bir gün değil, her gün

Sarkıtlı ve dikitli mağaralar bakımından oldukça zengin olan Türkiye'de, birçok mağara da, hem keşfedilmeyi, hem de turizme açılmayı bekliyor. 1980’li yıllardan beri Bayburt’ta en önemli turizm merkezlerinden biri olarak gösterilen Çımağıl Mağarası da bunlardan biri.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından doğal ve kültürel değerlerin koruma-kullanma dengesi içerisinde turizme kazandırılması amacıyla hayata geçirilen ''Mağara Turizmi Projesi''ne göre Çımağıl Mağarası, korunabilecek ve kullanıma açılabilecek mağaralardan biri konumunda.

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük mağarası olarak da bilinen Çımağıl Mağarası, Gümüşhane’nin gizli tacı olarak nitelendirilen 18 metre yükseklikte ve sadece 105 metre uzunluğa sahip Karaca Mağarası’ndaki, sarkıtları, dikitleri, org desenli duvarları, mağara çiçekleri ile incilerini 30 metre yükseklikte ve yaklaşık 1 kilometrelik fantastik bir atmosferde sergiliyor…

Çımağıl Mağarası, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ''Mağara Turizmi Projesi'' kapsamında turizme kazandırılan ve yılda yaklaşık 50 bine yakın turisti ağırlayan Karaca Mağarası kadar gizemli ve eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olsa da talihi farklı…

Talihi farklı çünkü, köy halkı tarafından keşfedildiği 1986 yılından beri sürekli Bayburt’un en önemli turizm merkezi olabileceği ifade edilen bu doğa harikası, mağara içi aydınlatma, ulaşım, tanıtım gibi sorunların yumağında bir gün değil sürekli turizme açık tutulmayı bekliyor...

KAYNAK: BayburtPostası.com


Toplam Okunma Sayısı : 833

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com