Rehber :
   
Medikal
Numune Medikal
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
26.07.2012
BBC'den Şike Haberi


Türkiye’nin önemli kulüplerinden biri olan Fenerbahçe Kulübü’nün Başkanı şike yaptığı için 6 yıldan fazla cezayla , hapse mahkum edildi.

Aziz Yıldırım, futbol kulüp yöneticileri ve oyuncuları ile şikeye teşebbüs ve 6 maçta şike yapması sebebiyle mahkum edildi.

Aziz Yıldırım,  onunla birlikte yargılanan ve içinde kulüp yöneticileri, teknik direktörler ve oyuncuların olduğu 92 kişi, bütün suçlamaları reddetti.

Avrupa Futbol Kurumu UEFA, şike iddialarını soruşturmak ve bahisleri izlemek için milyonlarca dolar harcadı.

Geçen 5 yıl içinde, şike skandalları İtalya, İrlanda ve Finlandiya’da futbol liglerini sönük bıraktı...

Mahkeme, Aziz Yıldırım’ın hapiste geçirdiği 1 yılı göz önüne alarak, serbest bıraktı.

Aziz Yıldırım’a mahkeme 1.3 milyon lira (720.000 dolar;460.000 euro) para cezası; kulüp yöneticiliği ve maç izleme yasakları cezalarını verdi.

Diğer takımlardan birçok yönetici suçlu bulundu.

İlgili mahkeme kararları, polisin, 1 yıl boyunca skandalla ilgili bir çok şüpheyi bir araya getirip toplamasından sonra verildi.

Aziz Yıldırım ve suçlu bulunan diğerleri haklarında mahkeme tarafından verilen cezaları temyiz etmek için bir üst mahkeme hakları bulunuyor.

UEFA, soruşturma kapsamında (Fenerbahçe Kulübünün şike olaylarından dolayı soruşturulması kapsamında)  geçen yıl Şampiyonlar Liginden men etmişti.

Bununla birlikte, geçen hafta, UEFA tarafından, UEFA Disiplin Komitesi tarafından alınacak son karar şart koşularak, Fenerbahçe’nin gelecek sezon Şampiyonlar Ligine katılabileceğiyle yönünde karar aldı.

Mayıs Ayında, Türkiye Futbol Federasyonu, 2 futbolcuya ceza vermiş ancak Fenerbahçe ile birlikte 15 Türk Futbol Takımını şikeye karışmadığıyla ilgili temize çıkarmıştı.

Haberin linki : http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-18681119

 


Toplam Okunma Sayısı : 1037

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com