Rehber :
   
İş Güvenlik Malzemeleri
Mekap Ayakkabıcılık
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
16.10.2012
Vali Kızılcık:'Trabzon'un Kültürüne Sahip Çıkıyoruz'


 Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatlarının ikinci gününde  İmam Buhari Oturumunda Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon tarihi Ortahisar Mahallesi'nin restorasyonu ile ilgili olarak sunum yaptı.

            Dünya lideri Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu ve eğitim gördüğü Ortahisar Mahallesinin restorasyon projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini ifade eden Vali Kızılcık, önemli bir kültürel zenginliğe sahip olan Trabzon'umuzun kültürel miraslarına sahip çıktıklarını dile getirdi.

            Ortahisar Projesinde ki temel düşüncenin kentsel yenileme olmadığını kaydeden Vali Kızılcık, “Ortahisar projemizde temel düşünce kentsel yenileme değildir. Çünkü kentsel yenileme dediğimizde gece kondu vari yapıların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması hedeflenmektedir. Ama bizim Ortahisar’da yapmaya çalıştığımız, yenilenme ihtiyacı olan yapıların restorasyonunu gerçekleştirmektir. Mekânlara insanlar ruh verirler. Dolayısı ile orada bulanan ve şuanda oraları konut olarak kullanan vatandaşlarımızın bu fonksiyonlarını sürdürmelerini temel ilke edindik. Ancak bu alanı turistik destinasyon ve merkez haline getirmeyi de hedeflediğimiz için bazı boş binaları ticari mekanlar haline getirmek isteyenlerin arzularını yerine getirmeleri için de bu yönde planlama yapmaktayız" şeklinde konuştu.

            Yaklaşık 140 civarında binanın bulunduğu Ortahisar Mahallesi'nde butik otel ve kafelerinde yapılmasını planladıklarını ifade eden Vali Kızılcık, "Burada yaklaşık 140 civarında tarih binamız var. Bu tarihi binaların bir kısmında yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımız var. Onlar yaşamlarını restorasyondan sonrada devam ettirecekler. Binalarımızın bir kısmının da butik otel, kafe, tursitik amaçlı tesisler ve satış mekanları yapmayı hedefliyoruz. Trabzon'umuzu Fatih’in fethettiği, Yavuz’un 22 yıl şehzadelik yaptığı, Kanuni'nin doğup 15 yaşına kadar yaşadığı bir şehir olarak tanıtırız ve bununla da övünürüz. Çünkü dünya liderlerini burada yetiştirip dünyaya Türk İslam düşüncesinin yayılmasında hizmet ettiklerini özellikle vurgulamak isteriz. Kanuni Sultan Süleyman’ın bu mahallede doğduğu için bu anlamda bizim için son derece önemli. Bu dünya liderinin doğduğu evin restorasyonunu gerçekleştirip, kültürel eser anlamında bunları insanlık ile paylaşmayı düşünüyoruz. Burada özellikle üzerinde durduğumuz yapıların kendi öz yapılarını muhafaza ederek restore edilmesidir" dedi.

            Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Vali Kızılcık ve panelistlere Mimar Sinan heykeli hediye etti.

Toplam Okunma Sayısı : 787

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com