Rehber :
   
Dans Eğitim Merkezleri Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
21.10.2012
Muhteşem Kurultaya Muhteşem Kapanış


21. Yüzyıl Türk Dünyasının Olacak

            Cumhurbaşkanı’nın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği, Trabzon Valiliği ve Trabzon Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Trabzon’da gerçekleştirilen ve üç gün süren Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık, Çevre ve Şehircilik Kurultayı ve Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatlarının kapanış değerlendirme toplantısı Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın Akçaabat’ta bir restaurantta düzenlediği organizasyonla gerçekleştirildi.

            Toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Türksoy Genel Sekreteri Düysan Kaseinov katıldı. Son değerlendirme toplantısında mini bir oturum gerçekleştiren Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, bütün katılımcılara teşekkür etti.

            TÜRKSOY Genel Sekreteri Düysan Kaseinov'un hediye ettiği yerel kıyafeti giydikten sonra bir konuşma yapan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, "Dünyanın dört bir yanında çok farklı gruplara konuşmalar yaptım. Ama inanın bu akşamki konuşmamda çok farklı, heyecanlı ve onurlu duygular içersindeyim. Çünkü  bu kurultayın çok yüce çok büyük gayesi var" dedi. 3 gün boyunca 24 oturumda 75 sunumun gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Kızılcık, "Ümit ediyorum ki bu kurultayda tesis edilmiş olan birliktelik, aynı iklimde yaşıyor olmanın farkındalığına varılması, bundan sonra atılacak olan adımların çok daha büyük olmasına vesile olacaktır" diye konuştu.

21. Yüzyıl Türk Dünyasının Olacak

            Vali Kızılcık, "Bu yüzyılda var olan gerçekleri göz önünde bulundurup, fırsatları iyi değerlendirerek hayal ettiğimiz hedeflere ulaşmamız mümkün olacaktır. Teknolojinin sağladığı imkanları iyi kullanarak yeniden fikirde, işte ve idealde birlikteliği daha da geliştirebiliriz. Özellikle bugüne kadar kültürümüzü geleneklerimizi yok etme çabalarının üstesinden geldiğimiz gibi, tehdidi yenebilecek bilgiye, cesarete ve güvene sahip olursak 21. yüzyılı Türk dünyasının yüzyılı haline getirebiliriz" diye konuştu.

            Sivil toplum kuruluşlarının önemine de değinen Vali Kızılcık, bir düşünürün 'bırakın ticaret gemileri girsin, sonradan diğerleri zaten gelecektir' sözünü hatırlatarak, bu 21. yüzyılda sivil toplum kuruluşlarının güçlü olması gerektiğini, devletin yapamadığı bazı işleri bu kuruluşların yapabildiğini söyledi.

            Vali Kızılcık, "Eğer adalet, huzur, barış istiyorsak 3 gün boyunca tarihi şehir olan Trabzon'umuzda gerçekleştirilen bu kurultayın çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Kelimelerim iddialı gelebilir ama Türkler her zaman iddialı olmuştur. Burada elde ettiğimiz kazanımlarınız kendi topraklarınıza döndüğünüzde de artarak devam edecek ve bir sonraki toplantılara, birlikteliklere aşkla, şevkle ve inançla hazırlanacaksınız. Bu ideallerin, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için başarılı milletlerin ülkelerinin kullandığı yöntemleri çok iyi bilip bize uygun olanı hangisi ise onu öğrenip uygulamamız gerekiyor. Türk Dünyası olarak bunları yaptığımız taktirde arzu ettiğimiz hedeflere mutlaka ulaşacağız" dedi.

            Yükselişte En Büyük Pay Milletindir

            Ülke olarak dünya gerçeklerini göz önünde bulundurmaya başladıklarını ifade eden Vali Kızılcık, "Bu gerçekleri uygulamaya çalışıyoruz. Bu yükselişte en büyük pay milletindir. Milletin enerjisini doğru yöne sevk eden başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu anlamda kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Şu üç şeyi doğru yöneten milletler dünyayı da yönetirler. Birisi bilgi, ikincisi zaman ve üçüncüsü de enerjidir. Bu değerli topluluğun bir araya gelerek oluşturduğu sinerjiden daha büyük güç olamaz. İşte bu sinerjiyi doğru hedefe yönlendirdiğimiz taktirde başarı kaçınılmaz olur" şeklinde konuştu.

            Vali Kızılcık, bu organizasyonun ilimizde gerçekleşmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür etti.

            Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, organizasyon boyunca Trabzonluların gösterdiği misafirperverliğin örnek teşkil ettiğini ifade ederek, kendilerinin de bu tür organizasyonlara her zaman destek vereceğini söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, organizasyonun Trabzon’a sağladığı kazanımlara da değinerek, emeği geçen herkese Trabzon halkı adına teşekkür etti.

            TÜRKSOY Genel Sekreteri Düysan Kaseinov de, böyle bir kurultay vesilesi ile Trabzon'da bulunmaktan dolayı mutluluğunu dile getirerek, "3 gün boyunca süren kurultay vesilesi ile Trabzon'u yakından tanıma fırsatı bulduk. Trabzon her zaman gönlümüzde güzel bir anı olarak kalacaktır" dedi. Kaseinov, kurultay sürecinde Trabzon'da tüm imkanları kendilerine sunan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'a ve belediye başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na teşekkür ederek, Vali'ye Kazak Çapanı hediye etti.

            Yapılan konuşmaların ardından Türk dünyasından gelen misafirlere Akçaabat Folklor ekibi tarafından horon gösterisi sunuldu. Hediye takdimleri ile devam eden gecenin sonunda konuşan Türk Dünyası Mühendisler Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci de, ev sahipleri olarak kendilerine her türlüğü desteği veren Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na takdim edecekleri hediyenin, kurultayı himayeleri altına alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 15 Kasım'da sonuç bildirgesinin açıklanacağı gün verileceğini söyledi.

Toplam Okunma Sayısı : 762

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com