Rehber :
   
Alışveriş Merkezleri
Hatipoğlu Hipermarketler Zinciri
İsaoğlu Market
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
19.11.2012
Düzköy'de Trabzon Ormanı


Türkiye İş Bankası'nın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TEMA Vakfı işbirliğinde 2008 yılında başlattığı ve Türkiye'nin en büyük kurumsal ağaçlandırma projelerinden biri olan "81 İlde 81 Orman" projesinin dikim aşaması “Trabzon Ormanı” ile tamamlandı.

       Törene Trabzon Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Düzköy Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, İş Bankası Genel Müdürü, İş Bankası Bölge Müdürü, Orman Bölge Müdürü, Kamu Kurum ve Kuruluş amirleri, Belediye Başkanları, Muhtarlar, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

       Türkiye genelinde bin 500 hektar alana, 2 milyon 205 bin fidanın dikildiği 81 İlde 81 Orman projesinin 81. fidan dikim töreni Trabzon'un Düzköy ilçesindeki 20 hektarlık alana 32 bin adet ladin ve huş fidanı dikildi. Orman alanında düzenlenen tören öncesinde projeye dikkat çekmek için Trabzon şehir merkezinde de sembolik bir ağaç dikimi gerçekleştirildi.

       Törende bir konuşma yapan Trabzon Vali Yardımcısı Cezmi Batuk “Türkiye genelinde başlatılan bu proje kapsamında 2 milyon 205 bin fidan dikilmiştir. Trabzon'umuzun Düzköy ilçesinde de 20 hektarlık alana 32 bin adet fidan dikildi. Ormanlarımızı korumak ve yaşatmak için devlet vatandaş işbirliği içinde olmalıdır. Çalışmalarda emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" dedi.

       Düzköy Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, "İlçemize diktiğimiz bu fidanlar büyüyüp ağaç olduktan sonra heyelanlara ve erozyonlara adeta bent olacaklardır. Daha yaşanılabilir bir ülke için gerçekleştirilen bu projenin ilçemizde yapılması bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Düzköy halkı olarak sadece fidan dikmeyip aynı zamanda var olan ağaçlarımızı da korumaktayız. Orman sevgisi, tabiat sevgisi bir bakıma insan sevgisi demektir. Projenin uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

        Dikim töreninde bir konuşma yapan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, 81 İlde 81 Orman projesinin dikim aşamasını tamamlamış olmaktan dolayı İş Bankası ve Türkiye adına gurur duyduklarını ifade ederek, ''81 İlde 81 Orman'' projesinin dikim aşamasını tamamlamış olmaktan dolayı İş Bankası ve Türkiye adına gurur duyuyorum. ''Diktiğimiz 2 milyondan fazla fidanın İş Bankası olarak ülkemize kazandırdığımız en değerli varlıklardan biri olduğunu düşünüyorum. Büyüyüp yetişkin birer ağaç olduklarında çölleşmeye karşı, topraklarımızın kaybına neden olan erozyona karşı, hızla yok olan biyolojik çeşitliliğe karşı, yaşanabilir bir dünya için varlıklarını sürdürecekler'' dedi. 
       Çocuklarda çevre bilinci oluşturmaya özellikle önem verdiklerini ifade eden Özince, ''Özellikle çocuklara seslenmek istiyorum. Sizlerin de bu fidanlar gibi büyürken ülkemizin ve dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için çalışan duyarlı, bilinçli bireyler olacağınıza inanıyorum. Doğayı korumak, çevre sorunlarına karşı duyarlı olmak, iyi insan olmanın da ötesinde hayatta kalabilmemiz ve sürdürülebilir bir gelecek için artık seçenek değil, zorunluluktur'' dedi. 
     
      ''Kuruyan fidanların yerine yenileri dikilecek'' 
     
       İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise İş Bankası'nın topluma ve doğal çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirme gayretinde bir kurum olduğunu vurgulayarak, "Ormanlarımızdaki kuruyan, tutmayan fidanların yerine yenileri dikilmekte böylece tabeladan ibaret değil ağaçlarla dolu bir orman oluşturulmaktadır. Her yıl aksatılmadan sürdürülen fidan dikimleriyle Türkiye'nin orman varlığına katkıda bulunduk. Projemizi Orman ve Su İşleri Bakanlığı'mız ile TEMA Vakfı işbirliğinde yürüttüğümüz için her ilde hangi ağaçların uygun olacağını araştırdık, en doğru dikim için toprağın, iklimin zamanlamasını öğrendik, erozyonla mücadele için teraslama çalışmaları yaptık. Özetle her fidanı tek tek, özenerek diktik. Proje ile 3 bin futbol sahası büyüklüğünde bin 500 hektarlık alana 2 milyon 205 bin fidan dikildi. Dikim aşaması tamamlanan projede fidanların bakımı dikimleri takip eden 5 yıl boyunca sürdürülüyor, kuruyan fidanların yerine yenileri dikiliyor.'' 
       Hayrettin Karaca ise konuşmasında, çocukları ve toprağı çok sevdiğini vurgulayarak, ''Gazetelerde, televizyonlarda, 'yok şurada sel oldu, yok şurada heyelan oldu' şeklinde haberler yer alıyor. Ama kimse topraktan bahsetmiyor. Ne olur bir kere de topraktan bahsedin. Toprak yoksa hayat da yoktur. Toprağı koruyacağız'' dedi. 

Toplam Okunma Sayısı : 724

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com