Rehber :
   
Kurumlar
İl Kültür Turizm Müdürlüğü
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası
Trabzon Valiliği
Trabzon Mes. Eğit. Bil. Mer.
Beşikdüzü Belediyesi
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
11.12.2012
Yayla Göçleri ve Yayla Şenlikleri Projesi İmza Töreni


 Doğu Karadeniz’de her yıl yapılan geleneksel yayla şenlikleri ve festivallerini tanıtmak ve bu alanda bir farkındalık oluşturmayı amaçlayan Yayla Göçleri ve Şenlikleri Projesi’nin imza töreni, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu (TTSO) ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım tarafından imzalandı.

 
İmza töreninde konuşan Başkan Hacısalihoğlu, projenin bölgedeki yayla şenlikleri ve kültürünün Türkiye ve dünyada tanıtılmasını amaçlayan önemli bir turizm projesi olduğunu söyledi.

Başkan Hacısalihoğlu; “Yayla Göçleri ve Yayla Şenlikleri Projesi ile yaylalarımızı yurt içinde ve yurt dışında tanıtacağız”

Projenin, özellikle doğa turizminin tanıtımında önemli olduğunu kaydeden Başkan Hacısalihoğlu, “Odamızın, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunmuş olduğu ve özellikle kültürümüzü, geleneklerimizi yansıtan, yayla göçleri ve yayla şenlikleri projesinin tanıtımı ile hazırlamış olduğumuz program, özellikle bölgemizin kültürünü ve geleneklerini yeni nesle götürmek ve turizmde kullanmak amacıyla hazırlanmış, kapsamlı bir proje. Bu proje inanıyoruz ki bölgenin özellikle doğa turizminin tanıtımında çok etkili olacaktır. Bu projenin desteklenmesin de Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz Oktay Kaldırım’a teşekkür ediyoruz.  Bu konulara büyük önem veriyor ve hassasiyet gösteriyor. Gerçekten sonra zamanlarda özellikle bölgenin tanıtılmasında vermiş olduğu destekler hepimizi fazlasıyla memnun etmiştir. Kendisine ve tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz” dedi. 
 
DOKA Genel Sekreteri Kaldırım; “Proje ile yaylalardaki özgün kültürün ortaya çıkarılması ve tanıtılması amaçlanıyor”
 
DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım da Yayla Göçleri ve Yayla Şenlikleri Projesi’nin bölge turizmi açısından çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.
 
Proje ile Doğu Karadeniz yaylalarının ve yayla kültürünün tanıtılmasının amaçlandığını ifade eden Genel Sekreter Kaldırım, “Bu proje ile Doğu Karadeniz yaylalarının ve buralardaki özgün kültürün ortaya çıkarılması ve tanıtılması amaçlanıyor. Yaylalarımızın ve yöremizin hem Türkiye’de hem uluslar arası alanda tanıtılması noktasında güzel bir proje. Ben Başkanımıza teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar birçok proje sundular. Bir kısmı hayata geçti, bir kısmı hayata geçiriliyor. Tabii hem yatırımcı çekme hem gelen turist sayısını arttırma, turizm işletmelerinde kaliteyi arttırma, kapasiteyi arttırma, bölgenin otantik doğal güzelliklerinin ön plana çıkarılması noktasında gerçekten önemli projeler. Ben de bu noktada başkanımıza şimdiye kadar yaptıkları projelerden dolayı, bölgeye yaptıkları hizmetlerden dolayı ajansımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.
 
Yayla Göçleri ve Yayla Şenlikleri Projesi Nedir?
 
Türkiye'nin doğa ve yayla turizmi bakımından önemli merkezlerinin başında gelen Doğu Karadeniz, Haziran ve Ekim ayları arasında düzenlenen 150'nin üzerinde yayla şenliği ve festivalle her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Şenliklerin yörenin sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması ve tanıtılması bakımından önemli bir yere sahiptir. Şenlikler ve festivaller, kültür hayatımızı, yayla geleneklerimizi, insan ilişkilerimizi en güzel biçimde ortaya koymaktadır. Yayla şenlikleri ve festivaller de bölgedeki turizm etkinlikleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Geçmişte daha çok yayla göçü ve yaylada yapılan işleri eğlenceye dönüştürmek amacıyla yapılan şenlikler, son yıllarda bölgede gelişen turizme paralel olarak farklı yerlerden gelen insanların buluşma ve eğlenme yeri haline gelmiştir. 
 
Proje kapsamında bu faaliyetlerin farkındalığını arttırmak amacıyla; yüzyılların geleneksel değerlerini hem turizm açısından değerlendirmek, hem daha geniş kitlelerin bu yöreye ilgisini artırmak, hem de görsel ilginin ağırlıklı işlenmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yürütülecektir.
Toplam Okunma Sayısı : 904

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com