Rehber :
   
Hamamlar
Sekiz Direkli Hamam
Fatih Hamamı
Tarihi Meydan Hamamı
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
24.12.2012
Okul kıyafeti serbestisi sektörü zora soktu


Trabzon Okul Kıyafeti Üretici ve Satıcıları Derneği Başkanı Ahmet Haliloğlu, okullarda kıyafet serbestisi getiren uygulamanın sektörü zora soktuğunu belirterek mevcut stokların eritilmesi için kendilerine 1-2 yıl süre tanınmasını istedi.

 
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda, öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin yürürlüğe konulmasının ardından başlayan kıyafet serbestisi uygulaması, okul kıyafetleri üreticileri ile satışını yapan esnafı zora soktu.
 
Trabzon Okul Kıyafeti Üretici ve Satıcıları Derneği tarafından düzenlenen toplantıya esnaf ve üreticiler yoğun ilgi gösterdi. Dernek Başkanı Ahmet Haliloğlu, toplantıda yaptığı konuşmada Bakanlığın kararının herhangi bir önlem alınmadan ve alt yapısı oluşturulmadan yürürlüğe konduğunu söyledi.
 
Sektörün sıkıntıda olduğunu dile getiren Haliloğlu, “Bir gecede alınan bu karar ile ülke genelinde bir sektör iflasın eşiğine geldi. Okul kıyafeti sektörünün, tekstilde lokomotif bir rolü vardır. Tedarikçisinden aksesuarcısına, makinecisinden üreticisine ve satıcısına, ulaşımdan finansa kadar çok geniş bir alanı etkilemektedir. Bunların ellerinde yüzmilyarlarca lira değerinde stok ve yüzbinlerce işçi bulunmaktadır. Trabzon merkezli derneğimizde Doğu Karadeniz Bölgesindeki 87 üyenin zararları ve işçi sayılarına ilişkin yapılan tespite göre stok miktarları 8.063.000 TL ve direk etkilenen çalışan sayıları 430 kişi olarak tespit edilmiştir. Bu bizim yakın çevremizdeki tespit edebildiğimiz durum, ülke genelinde durum çok daha vahim boyutlardadır” dedi.
 
En çok üzüldükleri konunun ülke genelinde mağdur işçi, esnaf ve üreticiler bulunduğu halde, bu insanların seslerinin duyulmaması olduğunu belirten Haliloğlu, “Bu kişiler görmezden gelinmektedir. Ben Devletimizin bugüne kadar mağdur insanları duyduğunu ve gerekeni yaptığını biliyorum. Sayın Başbakanımız başta olmak üzere, tüm milletvekilleri ve partililere sesleniyorum; lütfen sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini dikkate alın. Bizlere 1-2 sene stoklarımızı eritmek için sürenin tanınması ve serbest kıyafet uygulamasının okullarda aile birliklerinin inisiyatifine bırakılmasını talep ediyoruz. Böyle bir uygulama bizler için çözüm olabilir” şeklinde konuştu.
Toplam Okunma Sayısı : 1797

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com