Rehber :
   
İş Güvenlik Malzemeleri
Mekap Ayakkabıcılık
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
04.05.2009
Başkan M.Suat Hacısalihoğlu: Krizden Erken Çıkmak İçen Komşu Ülkelere Açılmalıyız


 
Başkan M.Suat Hacısalihoğlu: Krizden Erken Çıkmak İçen Komşu Ülkelere Açılmalıyız
 
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İran İslam Cumhuriyeti Doğu Azerbaycan Bölgesi Tebriz kentine yapılan ziyareti değerlendirdi. Düzenlenen basın toplantısına, ziyarete katılan yönetim kurulu üyeleri İsmail Öztürk, Adnan Sağlam, Murat İskender, Özcan İlarslan, Meclis Üyesi Mustafa Yılmaz Kar, İsmail Gençcalap ile iş adamları katıldı.
Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Tebriz’e yapılan ziyaretin ardından sektör bazında işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettirileceğini bildirdi. Bu kapsamda öncelikli olarak turizm ve inşaat sektörlerinde önümüzdeki hafta içinde görüşmelerde bulunacağını aktardı.

Başkan Hacısalihoğlu, 29-30 Nisan 2009 tarihleri arasında 100 kişilik TTSO heyetinin 2. Doğu Azerbaycan Uluslar arası Yatırım Fırsatları Forumu’nda önemli sonuçlar alındığını söyledi.

Ziyaret süresince TTSO heyeti ile yakından ilgilenen İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosluğu ve Doğu Azerbaycan Valiliği ve Tebriz Ticaret ve Madenler Odası’na teşekkür etti.

Ziyaret hedefinin, Trabzonlu işadamlarının İran’a ve özellikle Doğu Azerbaycan bölgesine açılması yönünde olduğunu bu hedef doğrultusunda başarılı sonuçlar alındığını bildirdi.

Ziyaret öncesi, TTSO heyetinde yaralan ve bu bölge ile ticaret yapmak isteyen oda üyeleri şirketleri için hazırlanan şirket profillerine büyük ilgi gösterildiğini iletti.

Trabzon –Tebriz hattının açılması yönünde bugüne kadar yapılan çalışmaların nihayetinde başarılı bir sürece girdiğine dikkat çeken Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon İşletici firmasının bu doğrultuda Tebriz’de 200 dönüm arazi üzerinde gerçekleştireceği lojistik üs ve modern depo ve antrepo tesislerinin yanında 100 araçlık tır filosunu da hizmete sokacağını vurguladı.

Bu projenin bölgesel işbirliğini geliştireceğini aktaran Başkan Hacısalihoğlu inşaat, enerji, turizm alanlarında da iş bağlantılarının gerçekleştiğini bildirdi.

Doğu Azerbaycan bölgesi’nde hidroelekrik santralleri kurulması konusunda yapılan incelemelerin hukuki altyapısının görüşüldüğünü aktardı.

Türkiye –İran sınırında doğalgazdan enerji üretimi konusunun da gündemde olduğunu ve değerlendireceğini iletti.

Metal sektörlerinde ihtiyaç duyulan boru yatırımlarına talipli olduklarını vurguladı.
İnşaat sektöründe büyük bir hareketlilik yaşadığı bu alanda Trabzonlu işletmelerin de faaliyetlerine açık olduğunu söyledi.

Ayakkabıcılık sektöründe Trabzonlu iş adamlarının ciddi bağlantılar gerçekleştirdiğini belirtti.

Trabzonlu iş adamlarının Doğu Azerbaycan’daki etkisinin daha da artmasını arzuladıklarını belirten Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, “ Ticari faaliyetlerimizin sürükleyici olması için Tebriz Ticaret ve Madenler Odası ile yaptığımız görüşmede burada bir odamızın bir ofisinin açılması konusunda mutabakata vardık. Altyapısını görüştük ve protokolünü imzaladık. Tebriz TTSO Trabzon’a çok yakın ve sıcak davrandı. Daha önce Tebriz’de Almanya bu tür bir çalışmayı başlatmış. Geçte kalsak bizde yakında Tebriz temsilciliğimizi açacağız.”diye konuştu.

TTSO Yönetim Kurulu olarak üyelerinin komşu ülkelerde Trabzon’un etkisini artırmayı planladıklarını belirten Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, hedef piyasalarda temsilcilik açma çalışmalarının süreceğini iletti. Bu konuda toplamda 700 bin dolar olacak bu projenin network bağlantıları ile güçlendirileceğini söyledi.

Başkan M.suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un çalışma alanının ne kadar geniş tutulursa o derecede krizden erken çıkma şansı bulunduğunu belirterek, dar bir piyasaya sıkışılması halinde krizden çıkmanın zorlaşacağını sözlerine ekledi.
 

 
 
Büyük boy görmek ve bilgisayarınıza indirmek için fotoğrafın üzerine tıklayınız..
 
 
 
 
 
Toplam Okunma Sayısı : 2135

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com