Rehber :
   
Yöresel Ürünler
İslamoğlu Gıda
İskenderoğlu Şarküteri
İmamoğlu Yöresel Ürünler
Sürbisa & Sürmene Bıçakçılık
Trabzon Silah Sanayi
Gurme 61 Şarküteri
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
23.06.2009
Sarayburnu Camisi, İstanbul'daki Şehzadebaşı Camisi'nin Birebir Kopyası Olarak Yapılıyor


Giresun'un Bulancak ilçesinde yapımı 22 yıldır devam eden Sarayburnu Camisi, İstanbul'daki Şehzadebaşı Camisi'nin birebir kopyası olarak yapılıyor.

 'Eski usul' olarak tabir edilen kesme taş işçiliğiyle yapılan caminin, Cumhuriyet tarihinin, geleneksel Selçuklu ve Osmanlı mimarisi özellikleriyle yapılmış nadir eserlerinden biri olduğu belirtiliyor.      Temeli 1987 yılında atılan ve bugüne kadar tamamı vatandaşların bağışıyla 10 milyon lira harcanan cami, toplam 8 bin metrekare alana sahip. İnşaat uygulama alanı 2 bin 588 metrekare olan camide, yaklaşık 5 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.  Giresun'un Eynesil ilçesinde yaşayan Hacı Mustafa Eren'in başlattığı cami inşaatı, Eren'in 1991 yılında vefatının ardından vatandaşların gayretiyle 22 yıldır sürdürülüyor.  Caminin yaptırma ve yaşatma derneği üyesi de olan ustabaşı Ubeyde Akceylan,  yaptığı açıklamada, temeli atıldığından beri camide usta olarak görev yaptığını belirterek, ''Ben Bayburtluyum ama 20 yılı aşkın süredir burada cami inşaatında çalışıyorum'' dedi.      Osmanlı ve Selçuklu mimarisi ile o dönemin ustalığını buluşturan caminin, İstanbul'daki Şehzadebaşı Camisi'nin kopyası olduğunu ifade eden Akceylan, ''Camimiz tamamen taş yapı tekniğiyle yapılıyor. İçerideki kasnaklarımız alçı değil, taş. Kesme taşlar kullanıyoruz. Şehzadebaşı'ndan farkı ise giriş kapısı Sivas'ın Divriği ilçesindeki Ulu Cami'nin kuzey kapısının aynısı olacak. İçerisine de Bursa'da Ulu Camii'de yer alan havuzdan yapıyoruz. Bunlar da Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyor'' diye konuştu.     

İnşaat, Şehzadebaşı Camii'nin Fotoğrafları Üzerinden Yürütülüyor    

 Akceylan, caminin yapımı sırasında birçok kez İstanbul'a gittiklerini ve Şehzadebaşı Camisi'nin ayrıntılı fotoğraflarını çektiklerini, çalışmalarını bu fotoğraflar üzerinden yürüttüklerini söyledi.  Bugüne kadar 10 milyon lira maddi kaynak harcanan caminin bitirilmesi için 3 milyon liraya daha ihtiyaç olduğunu vurgulayan Akceylan, bir sıkıntı yaşanmazsa caminin 2012 yılında bitirilmesinin planlandığını belirtti.      Bulancak Turizm ve Tanıtma Derneği (TUDER) Başkanı Zafer Çamaltı ise Bulancak Sarayburnu Camisi'nin, Cumhuriyet tarihinde bu vasıfta yapılan tek abide cami olma özelliği taşıdığını savundu.      Eski usul, kesme taş ve kubbe kemer sitemiyle oluşturulan caminin bu yönleriyle, diğer camilerden ayrıldığını ifade eden Çamaltı, ''Caminin kopya cami olmasının yanı sıra, Sivas'ın Divriği ilçesinde yer alan ve UNESCO tarafından dünya mirasları arasına alınan Ulu Cami'nin kapısını taşıyacak olması da bizim için çok anlamlı'' dedi.     

''Yöre Turizmine Büyük Katkılar Yapacak''   

Çamaltı, caminin Bulancak turizmine çok büyük katkılar yapacağına inandıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:   ''Cami, şu anda bile ciddi manada ziyaretçi almakta. Karadeniz'de tek olan cami, Türkiye'de de nadir camilerden biri. İlçemizde yükselen bu abide cami, bizleri gururlandırıyor. Yapımı 22 yıldır sürüyor ama uzun bir süre gibi görünmesine rağmen, yapılan eseri gördüğünüzde bu 22 yılın çok da uzun olmadığını anlayabiliyorsunuz. Karadeniz Sahil Yolu, bu cami inşaatı başladığında yoktu. Şimdi iç yol ile bu yol arasında kaldı. Kara yolunda seyreden insanlar için de cami fark edilecektir. Bu camiyi görmeden geçilmesi imkansız.''

Toplam Okunma Sayısı : 1498

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com