Rehber :
   
Web Siteleri
Bölgesel Web Siteleri
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
23.06.2009
Uluslararası Resim Festivali, Trabzon'da Başladı


Femin-Art Trabzon Kadın Sanatçılar Derneği'nce düzenlenen 2. Uluslararası Resim Festivali, Trabzon'da başladı. Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da açılış etkinliklerinin bir bölümüne katıldı.

Festivale Gürcistan, Azerbaycan, Almanya, İran, Kazakistan, Özbekistan, Rusya ve Türkiye'den katılan yaklaşık 90 sanatçı, açılış töreni için Meydan Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende festival komitesi, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.  Buradaki törende konuşan Femin-Art Trabzon Kadın Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Şükran Üst, Trabzon'dan tüm dünya kadınlarına el uzattıklarını belirterek, ''Bu yılki festivalimizin temasını 'dünya kadınlarının tuvalinde su' olarak oluşturduk. Su yaşamdır, su olmadan ne yaşam olur ne sanat'' dedi.  Sanat dilini konuşturarak yaşamı tehdit eden küresel ısınmaya dikkati çekmek istediklerini ifade eden Üst, ''Yöremizin bu eşsiz yeşilini, güzelliğini borçlu olduğumuz derelerimizi, tuvallerimizde ölümsüzleştirelim istedik. Sesimizi duydular, dünyanın ve ülkemizin farklı coğrafyalarından geldiler'' diye konuştu.

Halk oyunları gösterisinin ardından davetliler, yürüyerek Trabzon Sanatevi'ne geldiler. Buradaki resim sergisini gezen davetlilere daha sonra Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da katıldı.  Özak, sanatçılara hitaben yaptığı konuşmada, Trabzon'un bir sanat kenti olduğunu dile getirerek, ''Sanatın her türlüsü bu şehirde yüzyıllardır yapılmakta'' dedi.  Organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür eden Özak, ''Sanatın yöresel, ulusal ve uluslararası bir boyutu var. Sanat, ülkeleri birbirine yaklaştıran en güzel köprü. Burada yaşananların ülkeler arasındaki ilişkileri geliştireceğine inanıyorum'' dedi.

 Özak, sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirip sergiyi gezdikten sonra Trabzon Sanatevi'nden ayrıldı.      28 Haziran Pazar günü sona erecek festival kapsamında, resim çalışmaları, panel ve duvar resimleme gibi etkinlikler yapılacak.

Toplam Okunma Sayısı : 1376

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com