Rehber :
   
Restorant
Berk İkinci Bahar
Ali Usta
Cemil Usta
Hatipoğlu Spor Kompleksi
Akçaabat Kültür Park
Yıldızlı Nezih Bahçe
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
02.07.2009
Türkiye ve Avrupa Birliği'nden 22 Oda Ortaklık Çalışmalarını Trabzon'da Sürdürüyor


TOBB ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBERS) işbirliğinde “Türkiye – AB Sivil Toplum Diyaloguna Odaların Katkısı: Türkiye–AB Oda Forumu Projesi” ara toplantısı Trabzon’da başladı.

 

Novotel’de başlayan toplantıya, Avrupa Komisyonu, Eurochambers ve Türkiye’den temsilciler yanında, Türkiye ve AB’den ortaklık yürüten 22 Ticaret ve Sanayi Odası Proje yöneticileri katıldı.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yürütülen proje kapsamında, Türk ve AB odaları karşılıklı ortaklıklarını güçlendirerek, AB’ye Türk özel sektörünün hazırlanmasını kolaylaştırıyor.Toplantının açılış konuşmalarında Avrupa Komisyonu Temsilcisi Mıchael Vögele, AB ile diyalogun sadece politikacılar ve siyasetçiler tarafından yürütülmemesi gerektiğine dikkat çekerek, bu sürece tüm toplumun katılmasının önemine dikkat çekti. Bu kapsamanda, Türk iş dünyasını temsil eden TSO’ların ve işletmelerin sürece daha aktif katılmasını önerdi.

 

Trabzon Ciddi Bir Lokasyona Sahip

 

Avrupa Komisyonu Temsilcisi Mıchael Vögele, toplantı için seçilen Trabzon’un çok önemli bir lokasyon değeri taşıdığını söyledi. Ziyaret ve çevre güzellikleri yanında Trabzon’un konuk severliğinden de bahsedeceğini belirterek Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’ya teşekkür etti.İstanbul ve Ankara’nın ötesinde çalışma alanı olarak Trabzon7un harika bir lokasyona sahip olduğunu vurgulayarak, Karadeniz Bölgesi’nin, Türkiye ve Avrupa Birliği için önemli bir yer olduğunu aktardı.AB içersinde Trabzon’un önemli bir politik ve ekonomik önem taşıdığını vurguladı.

 

AB’ye Tam Üyelik Sürecine Katılın

 

Avrupa Birliği (AB)’nin 2004 yılından itibaren Sivil toplum Diyaloguna önem verdiğini belirten Avrupa Komisyonu Temsilcisi Mıchael Vögele bunun her iki taraf içinde önemli bir gelişme olduğu değerlendirmesini yaptı. Diyalogun sadece politikacılar ve siyasetçiler için geçerli olmadığını bütün toplumun için geçerli olduğuna işaret etti. Sivil toplum Diyalogu kapsamında, Ticaret ve Sanayi Odaları’nın önemli bir gurubu temsil ettiğini ileterek, “ İstihdam sağlayan, üreten ve ekonomiye katkı sağlayan bir konumdasınız.”dedi.

AB’nin, Sivil Toplum Diyalogu’na 30 milyon euro destek kaynağı ayırdığını ve bunu mobilize etmeye çalıştığını anımsatan Avrupa Komisyonu Temsilcisi Mıchael Vögele, AB’ye tam üyelik gerçekleştiğinde, çıkabilecek zorlukların aşılmasında programın önemli bir rolü olacağını söyledi.

 

AB İle Türkiye Arasında Uzun Süreli Bir Birliktelik Başlayacak: Hizmet Fonksiyonları Artırılmalı

 

Hizmet ve fonksiyonların artırılması gerektiğini ileterek, “ Büyük merkezlerden küçük merkezlere yayılmak gerekiyor. Bugün burada yürütülen çalışma yerel kalkınmayı ve çalışmayı desteklemektedir. Bu, iş dünyası ile çok yakın diyaloglar kurmak demektir. Sivil Toplum Dernekleri, değişim demektir. Burada en aktif kesimi bir araya getirdik. AB ile Türkiye arasında çok uzun süreli bir birliktelik olacak. Buna hazırlıklı olmalıyız.”diye konuştu.

 

Eurochambers Temsilcisi:Trabzon Gerçekten Çekici Ve Güzel

 

Eurochambers Temsilcisi  Dırk Vantugem’de Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’ne gelmekten mutlu olduğunu belirterek sözlerine başladı. 10 yılı aşkın TOBB ile yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye’ye geldiğini, ilk kez Trabzon’u gördüğünü aktararak,” İlk izlenimim gerçekten çekici ve güzel bir şehir” tanımlamasında bulundu.

 

Odalar Ortaklıkta Başarılı Oldu

 

Yürütülen projeye, Türkiye’den ve AB’den katılan ticaret ve Sanayi Odaları’nın başarılı olduklarını belirterek teşekkür etti. Dil, kültür ve kurumsal engellerin bulunmasına karşı proje kapsamında inceleme ve denetleme raporlarının ulaşılan noktayı başarılı olarak ortaya koyduğunu vurguladTürkiye ve AB Ticaret ve Sanayi Odaları arasında yürütülen ortaklığın 5 ay sonra tamamlanacağını vurgulayan Eurochambers Temsilcisi  Dırk Vantugem ortaklığın daha üst seviyeye çıkması için kalan zamanın AB ile ilgili mevzuatların takip edilmesi gerektiğini istedi. Yakın zamanda hazırlıkları devam 6 fasıldaki bilgilendirme kitaplarının bu alanda yeni gelişmeleri öğrenmek için önemli bir kaynak oluşturacağını bildirdi.

 

Türk İş Dünyasının Performansı Önemli

 

Türkiye’nin AB’ye hazırlık sürecinde özellikle Türk iş dünyasının göstereceği performansın önemli olduğuna işaret eden Dırk Vantugem, proje kapsamında yürütülen ortaklıkların ve çalışma kapsamında ki şirketlerin durumunun önemli bir gösterge olacağını ifade etti. Proje kapsamında 22 oda ve alt şirketlerin proje kapsamında bulunduğunu kaydetti.

Türkiye ve AB arasında, ortaklık ve güç birliğinin daha da güçlendirileceğini ifade ederek, “ Ortaklık için neler yapabileceğimizi hep birlikte görebileceğimiz bir çalışma üzerindeyiz. Başarı, odalarımızın ve şirketlerimizin AB’yi daha iyi algılamaya katkısı olmasını diliyorum. ”diye konuştu.

 

TOBB AB Müdürü Mustafa Bayburtlu

 

Projenin Türkiye Temsilcisi TOBB AB Müdürü Mustafa Bayburtlu,  Projeye Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Of Ticaret ve Sanayi Odası ve Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliği yaptığını belirtti.Projenin yüzde 50’sinin tamamlandığını ve gösterilen performanstan memnun olduklarını ifade ederek,  Türk ve AB tarafında bulunan ticaret ve sanayi odalarının, gerek kurumsal gerekse üyelerine yönelik gerçekleşen ortaklığın başarıyla yürüdüğünü aktardı. Dünya’da mali bir kriz yaşandığını, bunun herkesimi etkilediğini belirten Bayburtlu, “ Her şeye rağmen AB’ye inanmamız gerekiyor. Birçok sorunla uğraşırken AB’ye tam hazırlığı devam ettirmeliyiz. Burada oluşturulan ortaklıkların gelecekte meyvesini göreceğiz.”şeklinde konuştu.

 

TTSO, İngiltere Shefield Tso İle Ortaklaşa Kobilerin Kilit Elemanlarını Eğitiyor

 

TTSO Genel Sekteri Hakan Gürhan’da, Proje kapsamında, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’nın, İngiltere’nın Shefield Ticaret ve Sanayi Odası ile ortak çalışma yürüttüğünü belirtti.

Gürhan, Sivil Toplum Diyalogu- AB-Türk Odaları Forumu AB-Türkiye Odaları Ortaklık Hibe Programı kapsamında hazırlanan, Kilit Elemanların Eğitilmesi ile KOBİ'lerin Güçlendirilmesi Projesi’nin yürütüldüğünü bildirdi.

 

Hakan Gürhan şöyle devam etti.”Söz konusu projede ortağımız Shefield Ticaret ve Sanayi Odasının gerek KOBİ gerekse kurumsal konularda deneyim ve tecrübelerin paylaşılması sağlanacak, yine seçilen KOBİ'lerimizin Shefield TSO üye KOBİ'leri ile işbirliği yapmaları sağlanacaktır.”

 

TTSO Genel Sekreteri Hakan Gürhan: Türkiye’nin Ab İle Bütünleşmesi Önemli

 

TTSO Genel sekreteri Hakan Gürhan, 1997 yılında adanın AB Bilgi Bürosu’nu faaliyete geçirerek çalışmalara başladığını belirterek, “ Asıl önemli olan konu Türkiye’nin AB ile bütünleşmesidir. Odamız bu kapsamda gerek içinde bulunduğumuz bölgeye, gerekse üyelerimizi, bir yandan da odamıza bu sürece çalışmaları ile hazırlamaktadır.” dedi.

Toplam Okunma Sayısı : 1382

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com