Rehber :
   
Basın Kuruluşları
Kuzey TV
Aktif Radyo
Taka Gazetesi
İlk Haber Gazetesi
Kuzey Ekspres
Trabzon Tv
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
28.07.2009
Orman Gülü Balının Baş Ağrısı, Kusma ve Bilinç Kaybı Yapabileceği Belirtildi


Zehirli olarak bilinen ve deli bal olarak isimlendirilen orman gülü ballarının tüm Karadeniz Bölgesi'nde üretildiği belirtilerek uyarı yapıldı.

 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Zeotekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı, halk arasında deli bal olarak isimlendirilen orman gülü balının baş ağrısı, kusma ve bilinç kaybı yapabileceği uyarısında bulundu.

 

Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı, yaptığı açıklamada, zehirli olarak bilinen ve deli bal olarak isimlendirilen orman gülü ballarının tüm Karadeniz Bölgesi'nde üretildiğini belirtti. Bal üretiminden çok arı popülâsyonunun arttırılmasında yaralanılan bu bitkiden üretilen balların hafıza kaybına yol açabilecek etkilerinin bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sıralı, "Orman gülü bitkisinin bol olduğu Batı ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin sahil ve yüksek kesimlerinde bal üretiminden ziyade bal arısı popülâsyonunu geliştirmek, balmumu, arı sütü ve oğul gibi diğer arı ürünlerinden yararlanmak amacıyla arıcılık yapılabilir. Kocaeli, Bolu, Kastamonu, İnebolu, Zonguldak, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize'de yaygın olarak yetişen bu bitkinin çiçeklenme zamanı Mayıs ve Haziran ayları arasındadır. Ancak iklim koşulları ve bulunduğu yüksekliğe bağlı olarak Mart- Ağustos aylarında çiçeklenme gösterebilir. Bu bitkiden üretilen balın hoş olmayan bir tadı ve kokusu vardır. Balı koyu kahverengi renge sahip ve akışkandır. Bu balın kristalleşmesi çok geç olmaktadır. Orman gülünden üretilen balı yiyenlerde halsizlik, baş ağrısı, kusma ve bilinç kaybı gözlenir. Bu balın zehirli olmasının nedeni orman gülü bitkisinin nektarında maddelerden kaynaklanmaktadır" diye konuştu.

 

Orman gülü kadar olmasa da şeytan elması olarak bilinen bitkiden üretilen ballara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sıralı, "Orman gülü kadar tehlikeli olmasa bile diğer bir zehirli bal kaynağı ise özelikle İzmit ve Adapazarı yörelerinde şeytan elması olarak da bilinen datura bitkisidir. Ayrıca tütüncülüğün gelişmiş olduğu bölgelerde arılar tütün çiçeklerinden de nektar toplarlar. Kristalleşme çok yavaş olan bu balın tadı acımtırak nikotinimsi olduğu için satışa gelmez sadece arılar için iyi bir kışlı besindir. Tütün balının sofralık tüketiminden çok sanayide kullanılması daha uygundur" şeklinde konuştu.

Toplam Okunma Sayısı : 1967

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com