Rehber :
   
Dekorasyon & Çelik Eşya
Her-Tür
Cihan Raf
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
04.09.2009
TTSO İş Adamları Heyeti İle AB'ye Girmeye Hazırlanan Makedonya’da


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’nun organizasyonunda 2-5 Ekim tarihleri arasında Makedonya’da ticari iş gezisinde bulunuyor. TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun Başkanlığındaki Heyette, Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman Makedonya’nın Trabzon Fahri Başkonsolosu Sırrı Furkan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Erkut Çelebi, Selahattin Bektaş, Dış İlişkiler Sorumlusu Hakan Savaş, TTSO Üyesi İş adamları Selahattin Cincil, Muammet Kaldırımcı, Sıtkı Aktaş, Serkan Aytekin ve Ahmet Sezginel katıldı.

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, resmi ve sivil toplum örgütü kurumlar ile yapılacak görüşme ve toplantılarda Makedonya ticaretinin geliştirileceğini söyledi.

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi A.Hakan Okçal ve Ticaret Müşaviri Hakan Kızartıcı, kısa adı MATTO olan Makedonya Türk Ticaret Odası ve Kısa adı MATİB olan Makedonya Türk İş Adamları Birliği ile birer toplantı yaptı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, yapılan toplantılarda Makedonya’da ticari işbirliği olanaklarının araştırılıp görüşüldüğünü iletti.

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzonlu iş adamlarının Makedon iş adamları ile eşleştirilerek karşılıklı ticaret olanaklarına çaba harcandığını vurguladı. Yakında AB’ye girmeye hazırlanan Makedonya’da, Türk iş adamlarının lehine dönüşebilecek çalışmalar yapıldı. Türk iş adamlarının bu avantajı lehlerine çevirecek girişimlerde bulunduklarını aktardı.
 
Heyette yer alan iş adamları Makedonya’da, inşaat, enerji,  Plastik, mücevherat, tekstil ve matbaa malzemeleri sektörlerinde görüşmelerde bulundu.

MAKEDONYA DEVLET BAKANI HADİ NEZİR: BALKANLARDA TRABZONLU İŞADAMLARINI GÖRMEKTEN MUTLUYUZ

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve TTSO Heyeti ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Selçuklu döneminden kalma bir tarihi işhanı yapısında verilen iftar yemeğinde Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Trabzon heyeti ile birlikte iftar açmaktan mutlu olduğunu ifade etti.

BAKAN NEZİR: MAALESEF Kİ SAVAŞLARDAN SONRA TÜRKİYE İLE YAKINLAŞTIK

1.Trabzon İpekyolu İşadamları Fuarına katıldığını anımsatan Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Bosna Hersek savaşlarından sonra Türkiye’nin Balkanlar ile ilgilendiğini dile getirdi. Bakan Nezir bu bölgede Türkiye’nin gücünün maalesef savaşlardan sonra olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Trabzonlu işadamlarını Balkanlarda görmekten mutlu olacaklarını ifade etti.

TTSO HEYETİ, MAKEDONYA TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE

TTSO Heyeti ile Büyükelçilik binasında bir görüşme ve toplantı gerçekleştirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’ Makedonya Türkiye Büyükelçisi Melpomeni Korneti’nin Trabzon ve TTSO’yu ziyaretinin ardından Makedonya ile bağların kurulduğunu aktardı. Ticari ilişkileri artırmayı öngördüklerini belirterek, Trabzonlu işadamlarının TTSO organizasyonunda Makedonya’da bulunduğunu bildirdi.

Görüşmenin anısına TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi Taner Karakaş’a oda plaketini sundu.

MAKEDONYA TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ A. HAKAN OKÇAL

Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi A.Hakan Okçal, uzun vadeli düşünüldüğün de Makedonya pazarının çok getirileri olacağına işaret etti.

Türkiye ile serbest ticaret antlaşması bulunan Makedonya’nın 2010’dan itibaren AB’ye serbest dolaşım hakkı elde edeceğini iletti.

Makedonya’nın AB için önemli olan gelişen bir Pazar olarak değerlendiren Büyükelçi A.Hakan Okçal, 6 Milyar Dolar Gayri Safi Milli Hasılası ile Balkanlarda 35 milyona, AB’de ise 400 milyon nüfusa üretim odaklı hitap eden bir kimlik taşıdığını aktardı.

MAKEDONYA’DA TRABZOSPOR SEVGİSİ

Makedonya’nın Trabzon Fahri Konsolosu ve aynı zamanda Trabzonspor Kulübü Yöneticisi olan Sırrı Furkan Eren, Makedonya’da Trabzonspor’un taraftarının bulunmasından gurur duyduklarını söyledi. Duyulan sevgi karşısında, Trabzonspor ürünlerinin Makedonya’ya bir süre önce gönderildiğini belirtti.

TÜRKİYE’Yİ KURAN VE AYDINLATAN İNSANLAR BURADAN ÇIKTI

Fahri Başkonsolos Sırrı Furkan Eren, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi A.Hakan Okçal’a adının yazıldığı Trabzonspor formasını armağan etti. Büyükelçi A.Hakan Okçal, Makedonya’nın Türkiye tarihinde önemli bir yeri olduğunu aktararak şöyle konuştu: “1383 ve 1392 tarihlerinde Makedonya ve Kosova Osmanlı’nın oldu. İstanbul ve Trabzon’dan çok önce Osmanlı topraklarına katılan Makedonya ve Kosova Türkiye Cumhuriyetinin oluşumunda da ilk oluşumların atıldığı yerdir. Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yakın arkadaşı Fethi Okyar, İkinci meşrutiyet ile parlayan Enver paşa gibi Türkiye’nin aydınlanmasını sağlayan isimler bu topraklardan çıktı. Bu topraklardan Türkiye’ye giden göçmenler çok başarılı olmuşlardır.”

MATTO MAKEDONYA TÜRK TİCARET ODASI

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Makedonya Türk Ticaret Odası (MATTO)’da yapılan toplantıda, iki ülke arasında iş adamlarının sektörler bazında eşlendirilmesine destek vereceklerini söyledi. Trabzon ve Makedonya arasında iş alanlarında bilgi paylaşımına önem verilmesini istedi. TTSO’nun bütün üyeleri ile bu çalışmalara aktif katılmaya hazır olduğunu iletti.

Makedonya Türk Ticaret Odası(MATTO) Dış İlişkilerden sorumlu Gökhan İşhevcan’da, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ve Trabzonlu iş adamlarına kapılarının açık olduğunu  ve her konuda danışmanlık hizmeti verebileceklerini kaydetti.

MATİB MAKEDONYA TÜRK İŞ ADAMLARI BİRLİĞİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, kısa adı MATİB olan Makedonya Türk İş Adamları Birliği ile de bir toplantı yaptı.

Bu toplantıda Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, 5 yıl önce kurulan birliğin bölgede Türk iş Adamlarının etkisini artırmış olduğunu ifade etti.

Başkan Hacısalihoğlu, iş adamlarının karlılık esasına göre çalıştığını anımsatarak, bölgelerimiz arasında iş birliğini bu temele göre geliştirilmesini istedi. Makedonya’da karlı olan alanlar ve işler konusunda MATİB’in yapacağı bilgilendirmeleri TTSO’nun bütün üyelerine duyurabileceklerini aktardı.

 
 
 
 
 
 

Toplam Okunma Sayısı : 3569

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com