Rehber :
   
Spor Merkezleri
Tode Spor Merkezi
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       
05.09.2009
Makedonya'da Trabzospor Sevgisi


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’nun organizasyonunda 2-5 Ekim tarihleri arasında Makedonya’da ticari iş gezisinde bulunuyor.

 

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun Başkanlığındaki Heyette, Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman Makedonya’nın Trabzon Fahri Başkonsolosu Sırrı Furkan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Erkut Çelebi, Selahattin Bektaş, Dış İlişkiler Sorumlusu Hakan Savaş, TTSO Üyesi İş adamları Selahattin Cincil, Muammet Kaldırımcı, Sıtkı Aktaş, Serkan Aytekin ve Ahmet Sezginel katıldı.

 

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, resmi ve sivil toplum örgütü kurumlar ile yapılacak görüşme ve toplantılarda Makedonya ticaretinin geliştirileceğini söyledi.

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi A.Hakan Okçal ve Ticaret Müşaviri Hakan Kızartıcı, kısa adı MATTO olan Makedonya Türk Ticaret Odası ve Kısa adı MATİB olan Makedonya Türk İş Adamları Birliği ile birer toplantı yaptı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, yapılan toplantılarda Makedonya’da ticari işbirliği olanaklarının araştırılıp görüşüldüğünü iletti.

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzonlu iş adamlarının Makedon iş adamları ile eşleştirilerek karşılıklı ticaret olanaklarına çaba harcandığını vurguladı. Yakında AB’ye girmeye hazırlanan Makedonya’da, Türk iş adamlarının lehine dönüşebilecek çalışmalar yapıldı. Türk iş adamlarının bu avantajı lehlerine çevirecek girişimlerde bulunduklarını aktardı.

Heyette yer alan iş adamları Makedonya’da, inşaat, enerji,  Plastik, mücevherat, tekstil ve matbaa malzemeleri sektörlerinde görüşmelerde bulundu.

 

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir: Balkanlarda Trabzonlu İşadamlarını Görmekten Mutluyuz

 

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve TTSO Heyeti ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Selçuklu döneminden kalma bir tarihi işhanı yapısında verilen iftar yemeğinde Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Trabzon heyeti ile birlikte iftar açmaktan mutlu olduğunu ifade etti.

1.Trabzon İpekyolu İşadamları Fuarına katıldığını anımsatan Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Bosna Hersek savaşlarından sonra Türkiye’nin Balkanlar ile ilgilendiğini dile getirdi. Bakan Nezir bu bölgede Türkiye’nin gücünün maalesef savaşlardan sonra olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Trabzonlu işadamlarını Balkanlarda görmekten mutlu olacaklarını ifade etti.

 

TTSO Heyeti, Makedonya Türkiye Büyükelçiliği’nde

 

TTSO Heyeti ile Büyükelçilik binasında bir görüşme ve toplantı gerçekleştirdi.

 

Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’ Makedonya Türkiye Büyükelçisi Melpomeni Korneti’nin Trabzon ve TTSO’yu ziyaretinin ardından Makedonya ile bağların kurulduğunu aktardı. Ticari ilişkileri artırmayı öngördüklerini belirterek, Trabzonlu işadamlarının TTSO organizasyonunda Makedonya’da bulunduğunu bildirdi.

Görüşmenin anısına TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi Taner Karakaş’a oda plaketini sundu.

 

Makedonya Türkiye Büyükelçisi A. Hakan Okçal

 

Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi A.Hakan Okçal, uzun vadeli düşünüldüğün de Makedonya pazarının çok getirileri olacağına işaret etti.

Türkiye ile serbest ticaret antlaşması bulunan Makedonya’nın 2010’dan itibaren AB’ye serbest dolaşım hakkı elde edeceğini iletti.

Makedonya’nın AB için önemli olan gelişen bir Pazar olarak değerlendiren Büyükelçi A.Hakan Okçal, 6 Milyar Dolar Gayri Safi Milli Hasılası ile Balkanlarda 35 milyona, AB’de ise 400 milyon nüfusa üretim odaklı hitap eden bir kimlik taşıdığını aktardı.

 

Makedonya’da Trabzospor Sevgisi

 

Makedonya’nın Trabzon Fahri Konsolosu ve aynı zamanda Trabzonspor Kulübü Yöneticisi olan Sırrı Furkan Eren, Makedonya’da Trabzonspor’un taraftarının bulunmasından gurur duyduklarını söyledi. Duyulan sevgi karşısında, Trabzonspor ürünlerinin Makedonya’ya bir süre önce gönderildiğini belirtti.

 

Türkiye’yi Kuran ve Aydınlatan İnsanlar Buradan Çıktı

Fahri Başkonsolos Sırrı Furkan Eren, Türkiye’nin Makedonya Büyükelçisi A.Hakan Okçal’a adının yazıldığı Trabzonspor formasını armağan etti. Büyükelçi A.Hakan Okçal, Makedonya’nın Türkiye tarihinde önemli bir yeri olduğunu aktararak şöyle konuştu: “1383 ve 1392 tarihlerinde Makedonya ve Kosova Osmanlı’nın oldu. İstanbul ve Trabzon’dan çok önce Osmanlı topraklarına katılan Makedonya ve Kosova Türkiye Cumhuriyetinin oluşumunda da ilk oluşumların atıldığı yerdir. Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yakın arkadaşı Fethi Okyar, İkinci meşrutiyet ile parlayan Enver paşa gibi Türkiye’nin aydınlanmasını sağlayan isimler bu topraklardan çıktı. Bu topraklardan Türkiye’ye giden göçmenler çok başarılı olmuşlardır.”

Toplam Okunma Sayısı : 1392

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com