Rehber :
   
Enerji Ürünleri & Tarım Makinaları
Özsöz Ticaret
Can Makina & Jeneratör
Vatan Jeneratör
Tamamını Göster...
   
    Kullanıcı Adı:   
    Parola:           
                       

ARAKLI

 •   FOTOĞRAFLAR
 •   TARİHÇE
  Araklı İlçesi, Sürmene İlçesine bağlı bucak iken 27.2.1953 tarih ve 6068 sayılı Kanun ile ilçe olmuştur. Araklı İlçe merkezinde 150 yıllık bir yerleşim olduğu bilinmektedir. Araklı 1916 da Rus Kuvvetlerince işgal edilmiştir.
  Yaklaşık 22 ay Rus ve ayrılıkçı Ermeni güçlerinin elinde kalan Araklı 25 Şubat 1918 de Türk Birliğince kurtarılır.
 •   ARAKLI ADININ KAYNAĞI
  Araklı adının Arakale ifadesinin değişimi sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir.Araklı’nın batısındaki Kalecik mevkiinde ve doğusundaki Zeytinlik ve Sürmene’de kalelerin bulunması ilçe merkezindeki tarihi kaleyi “ARAKALE” konumuna sokmuştur.
  İspanyol seyyahi Clavlijo,1404 de bir Müslüman beyin idaresinde olan Araklı’dan “Arakuel” olarak bahsediyor bu da ara kale deyimini hatırlatıyor. İlçenin en büyük akarsuyu olan ve İlçeyi Bayburt’a bağlayan, geniş su toplama havzası sayesinde bol su taşıyan ve ilçenin verimli ovasının sebebi olan Karadere’nin ilçenin Türkler tarafından verildiği adı olduğu bilinmektedir.
 •   COĞRAFİ DURUM
  İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 10 metre olup, İl merkezine uzaklığı 33 km.dir.Araklı'nın doğusu Sürmene, batısı, Arsin ilçeleri, güneyi Bayburt ili, kuzeyi Karadeniz ile çevrilidir.
  Trabzon-Rize karayolu üzerinde kurulmuştur. Sahil kesimi hariç güneye doğru çıkıldığında denize doğru dikey olarak sıralanan sıra dağlar bulunmaktadır. İlçenin düz alanı çok az görülmektedir. Bu sıradağlar arasında iki vadi oluşmaktadır. İlçede her mevsim yağış alan yazları serin ve yağışlı,kışları sahilde ılık ve yağışlı yüksek kesimlerde soğuk geçen bir iklime sahiptir. İlçemiz genellikle yeşilliklerle ve ormanlıklarla kaplıdır.
  Sahil kesimine inildikçe fındık ve çay bahçeleri arazinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Toprak verimli olup her çeşit meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Bayburt iline yakın bölgede çok geniş ve önemli yaylalar bulunmaktadır.

GülNet İnternet Hizmetleri, GülKom Mühendislik Bilgisayar Ltd.Şti.
Gazipaşa Mah. Cudi Bey Mektep Sok.Mahmut Reis Apt. No:7 Kat:2 Daire:4 Trabzon / TÜRKİYE
Tel: +90 462 326 61 42 - Fax: 0 (462) 326 99 59
E-mail: info@visittrabzon.com